Coil Gun

Başlatan CoilGun, 04 Aralık 2012, 18:20:14

CoilGun

Coil gun yapmak istiorum elimde eski bir fotograf makinasından cıkardıgım kondansator var  bunun için şarj devresine ihtiyacım var yrdım edermisniz kondansator 330 V 170 uf bu yeterlimi coil gun için

muhittin_kaplan

fotograf makinasının flash ını kullan, ama tek kondansator yetmez. o söktüğün gibi bir 10 adet daha gerek. Sonrasında bir bobin ile fırlatacaksın.
dikkat çalışma ölümcül olabilir.

CoilGun

Saol 1 milyoncuda dandik fotograf makinaları falan satılırmı onun flashi 10 tanesini doldururmu ?

CoilGun

bide oakdar guclu olmasinada gerek yok 1  kondansator kullancaksam nekadar sarmaliyim bakir teli bide bakir telin kalinligi nekadar olsun

kralsam

Hocam tehlikeli bir çalışma bobinin indüklenme yönüne dikkat et geri atması da muhtemel.. Ayrıca güç seviyesi artırım metotlarının burada paylaşılmamasını tavsiye ederim. Başta genç arkadaşlar olmak üzere deneme yaparken zarar görebilir.

camby

Mantık nası çalışıyor ? Kondansatör enerjisi hızlı bir şekilde bobin üzerinden mi akıtılmaya çalışılıyor ?

muhittin_kaplan

evet. kodak tek kullanımlı fotograf makinasını kullanmıştı bizim öğrenciler. ters atma olayı olmaz. bobin kalınlığını ve sarım sayısını deneyerek bulman gerek.

kralsam

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 05 Aralık 2012, 11:05:16
evet. kodak tek kullanımlı fotograf makinasını kullanmıştı bizim öğrenciler. ters atma olayı olmaz. bobin kalınlığını ve sarım sayısını deneyerek bulman gerek.

Hocam indüklenme yönü ters olursa nasıl ters atmayacak? Manyetik yön değişmiş olacak sonuç olarak.

z

Mermi mıknatıs olursa ya da coilin iki ucu da açık ve mermi ters tarafa kondu ise mermi ters tarafa gider.

Fakat namlunun bir tarafı kapalı ve mıknatıs özelliği olmayan mermi kullanılıyordur.

(Selenoid yada roleye +/- voltaj da versen -/+ voltaj da versen  palet hep çekili hiç itilmez.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2012, 13:16:47
Mermi mıknatıs olursa ya da coilin iki ucu da açık ve mermi ters tarafa kondu ise mermi ters tarafa gider.

Fakat namlunun bir tarafı kapalı ve mıknatıs özelliği olmayan mermi kullanılıyordur.

(Selenoid yada roleye +/- voltaj da versen -/+ voltaj da versen  palet hep çekili hiç itilmez.)

Haklısınız hocam ama ben genelde -ekstra güç için sanırım- neodyum mıknatıs kullanıldığını gördüm.

jrcapa

Buna benzer bi devreyi 63V\10000uF'lık kondansatörler ile gerçekleştirmiştim.Kondansatörleri 100V'a kadar şarj edip bobin üzerinden aniden boşaltınca,plastik namlu içindeki demir mermi 5-10 m fırlıyor idi. Bobin önemli,gerilim de bir şekilde yükseltilebilir.

CoilGun

kodak tek kullanımlık fotograf makinasını nerden bulucam bide fiyatları nekadar onların.

muhittin_kaplan

4.9mm lik civa celigi ile yapilmis cekirdek,5mm ic capi olan karbon fiber  namlu, 370v ile sarj olmus kondans. (degerlerine bakarim yarin) ile yapilmjstj. 25mt den net atislar yapildi.  Neodmiyum lar problem yaratti.

CoilGun

o fotograf makinaları 10 tane yine aynı volt kondansatörü şarj edermi? bide tek kullanımlık ya bozulmaz dimi :)

bymrz

Arkadaşlar, yanlış anlamayın da! Şu an forumda "Ev yapımı ölümcül bir silah nasıl yapılır?". Bu mu tartışılıyor yine...

Amaç güzelse, iyi bir çalışma... Değilse !...