picbasic le derleme hakkında.

Başlatan sahinler64, 26 Ekim 2004, 13:57:55

sahinler64

slm.benim bir sorum olacak yanıtlayan bir ustam olursa ki olur.
neyse şimdi ben bilgisayarın kendinde bulunan WordPad ile bir proğram yazdım ve yazdığım her işlemin karşısına ne işe yaradığınıda yazdım ve ben bu yazdığım proğramı hex haline getirmek istiyorum.nasıl yapılır ben bir ilk yapmak istiyorum ve adım adım tarifleyip yardım edecek bir yardım sever arıyorum.nasıl yaparım. veya yapılabilirmi :oops:  :?:
SAYGILARIMLA...

sahinler64

yabir dakika şimdi ben bir şey keşfettim.okuduklarıma göre yazdığım proğramı Microcode Studio Programının içinde açtım.''deneme.bas'' olarak.daha sonra biraz değişiklik yaptım ve kaydetmek için üstlerde bulunan disket sekmesine tıkladım ve proğramı kapattım.bir baktımki benim deneme.bas dosyasının yanında 4 adet dosya belirmiş
''DENEME.ASM''  ''deneme.bas''  ''deneme.DSN''  ''deneme.HEX'' diye.ben şimdi yapmak istediğim işlemi yapmışmı oluyorum.sadece bir cevap bekliyorum.şimdiden teşekür eder saygılarımı sunarım.
evetmi hayırmı???????
SAYGILARIMLA...

ete

Arkadaşım,

Bilgin az mı çok mu anlayamadım. Her neyse ben yinede anlatayım.
Ancak şunu hemen belirteyim. MicroCodeStudio kayıt tuşuna basmakla programları derlemez. Bunun için "Compile Only" diye isimlendirilen tuşa basman gerekir ki buda üst menüde bir sayfa işareti ve üzerinde sağa doğru ok olan tuştur. Sen herhalde bir ara bu tuşada bastın ne oluyor diye.
Sonuçta bas uzantılı bir dosya basic programı demektir andcak Pic Basic Pro komutları ile yazılması gerekir. Herhalde böyle yaptın. Bu programı MCStudio ile yükleyip Compile (derleme) tuşuna basarsan istediğin hex dosyasını elde edersin. Yanında Dosya.ASM side bedava. Tabiiki bu gerçek asm değil. Kısaca değişken adreslerinin kullanımını göstermekte.

Şayet MCStudio'nu iyi bir şekilde organize edersen derlemeden sonra otomatik olarak Pic Programlama için kullandığın ara programıda yükler ve hex dosyasınıda programa ekler. Kısaca izah etmek gerekir ise;
- Diyelimki ICProg kullanıyorsun. Program derlendikten sonra ICprog otomatik olarak yüklenir ve hex dosyanda IcProgda yüklü olarak karşına gelir. Sen yalnızca programla tuşuna basarak entegreni programlarsın.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

baba

merhaba ete

mcstudio ile icprog tümleştirmesi nasıl yapılıyor.yani device,hex file,config ayarları programla deyince icprog bunları mcstudio dan dosya ile birlikte yapışık olarak alabiliyor mu.

bunu anlatan bir kısayol varsa yazar mısın?
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

ete

@Baba,

-Mcstudio yu açın.
- Üstte View menüsünden Pic Basic Optionsları açın
- Programmer seçeneğini tıklayın
- Add New Programmer Butonuna Tıklayın
- Create Custom Programmer entry gözünü işaretleyin
- Next Butonunu tıklayın
- Karşınıza Display Name kutusu çıkacaktır. Buraya ICPROG yazın
- Next i tıklayın karşınıza Programmer Name kutusu çıkacaktır
- Buraya Icprog.exe yazın
- Next i tıklayın programın yerini size veya kendisi bulacaktır. Yerini buldurun.
-Next i tıklayın karşınıza parameters kutusu çıkacaktır.
- Bu kutuya aynen aşağıdakileri yazın veya copy paste yapın
          -l$hex-filename$
Hepsi bukadar

Selamlar,
ETE

baba

ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

cozturk

Bu paremetrelere -p -q -i ilave ederseniz derle ve programla'yı tıkladığınızda otomatik olarak programlama işi yapılır ve iş bitince pencere kapanır. Hatta -i  sayesinde pencere bile açılmadan programlar. IC prog penceresiyle uğraşmazsınız. tabi ICprogtaki doğru mcu tipi , programlayıcı cihaz ve port , bir kereye mahsus seçilmeli

Bu parametrelerin detayı ICprog help>command line parameters kısmında.

ete

Arkadaşlar,

Aslında IcProg da Options - Misc başlığı altında "select device from file" diye bir seçenek var. Ne işe yaradığını tam anlamadım. Bir bilen varsa açıklarsa sevinirim.
Biliyorsunuz MCStudio aslında pic device numarasını dosyaya işliyor. Yani dosyada PIC'in ne olduğuna dair bilgi var ve bunu normalde IcProg'un değerlendirip siz başka bir PIC seçseniz bile dosyadaki Pic le birlikte programı yüklemesi gerekir ancak bir türlü bunu yaptıramadım. Bu konuda da bir bilgi eksikliği var bilenlerden ilgi bekliyoruz.

Selamlar
ETE

fsan

gazili38

Merhaba arkadaşlar ya kusura bakmayın benim bi sorum olacaktı ,ben microcode studio plus kurdum ben ve tez için bi program yazdım derlerken
aşağıdaki gibi bir mesaj verdi bu neden olabilir acaba yardımcı olabilirmisiniz başka kod yazamıyorum,bir kaç kod silince derliyor ama yazınca derlemiyor Sad lütfen yardımcı olurmusunuz TEŞEKKÜR

Warn TEZ.asm 990 : [120] code crosses boundray @ 800h      Uyarısını veriyor

CaFFeiNe

2Kb olan bellek parçasını aştığını söylüyor kullandığın picin belleği 2kb ise daha yüksek hafızalı pic kullan veya programını optimize etmeye çalış
eğer 2kb den büyük ise bu mesajı versede programın derlenir bu gördüğün bir uyarı mesajı

gazili38

Ben 16f877 kullanıyorum ama onunda bildiğim kadarıyla 8k program belleği var bu hatayı verince klasöre bakıyorum ama hex dosyasını oluşturmuyor bikaç satır silince derliyor yazıncada derlemiyor :cry:  kafayı yiğeceğim valla ya.. :(

SpeedyX

arkadaşlar bu konu çok tartışıldı, biraz arama ile en iyi cevabı bulacaksınız.

aster

Evet çok haklısın yapılacak şey şu, yukarıdaki SSS nin sağında bulunan Arama kısmına tıklamak anahtar kelime "crosses" olarak aratmak, çıkan sonuç aşağıda
https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=search&mode=results

Elimizi alıştıralım arkadaşlar araştırmacı olalımmm
Bu forumu ıvır zıvırlarla değil bilgilerle dolduralım