güç kaynağı

Başlatan hll, 23 Aralık 2012, 23:19:57

hll

arkadaşlar elimde 2 tane eski bilgisayarlardan söktüğüm biri 300 diğeri 500 wattlık güç kaynağı var ben bunları modifiye edip ayrlı güç kaynağ ı olarak kullanmak istiyorum ama ayarlama dijital olsun istiyorum yani seri zener devreleriyle falan yapmak istemiyorum bunu convertor ile yapayım dedim convertor hesaplamalarında bir çıkış yüküne göre devre elemanları hesaplanıyor ama benim yüküm belli olmadığından yapamadım hani bunu nasıl yaparım bu güç kaynaklarını nasıl dijital hale getiririm

JKramer

Böyle bir şey var ama dijital kısmı size kalmış.

xenix

PWM kontrolcüsünün geri besleme devresini modifiye ederek, ordaki sabit dirençlerin yerine dijital potansiyometre koyarak güç kaynağını dijital ayarlı hale getirebilirsiniz.

Çıkışta normal gerilimin üzerine çıkmayın. 12V çıkışından linkteki denemede olduğu gibi 20V almaya çalışmayın, sistem yüke bindiğinde giriş transistörleri patlar. Sadece normal çıkış gerilim ve altındaki gerilimlere ayarlayın.

hll

ya ben baya kafaya taktım bu işi  aklıma 2 yol geldi push-pull konventör varmış ama tam bilmiyorum hesaplamalarını daha önce buck boost cuk flyback conventer hesaplamalarını falan yapmıştım bulduğum devre elemanları hep bir yüke göre seçiliyordu ama bu push pull da böle bişey yok sanırım kare dalgaya çeviriyormuş onu köprü diyotla çevirip kullanmak olabilir veya dc yi inventörle ac yapıp genliği ayarlayarak tekrar dc yapmakda olabilir