Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

encoder

Başlatan Okan AKÇA, 01 Ocak 2013, 20:00:54

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: z - 01 Ocak 2013, 23:46:16
Bu şema motor uygulamaları için değil. Panel tipi digital pot uygulamaları için.

Motor ile hızlı çevrilen encoderler için bu devreyi yaparsanız çıkıştan sinyal alamazsınız.

İllaki encoderin yavaş çevrilmesi gerekir.

hocam bende encoder çeşidi belirtilmediği için sonradan aklıma geldi fikir vrmesi için paylaşmıştım
yapmaz olaydım  :'(

z

Motorlar ve sürücüler başlığı altında görünce aklımaa doğrudan shaft encoderlar geliyor!!!!
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

hocam haklısınız ben konu hangi bölümde hiç dikkat etmemiştim.

z

İstenirse mevcut şema, motor uygulamaları için modifiye edilebilir Kapasitör değerleri, max encoder frekansına göre yeniden hesaplanabilir.

Lojik devrelere RC tipi filitreler yakışıkalmaz ama isteyen kullanır.
Shaft encoder bağlanan lojik devrelerin girişinde bu yapıya eşdeğer digital filitreler kullanılır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

ben sık sık kulanıyorum 2 kanallı encoderları bunlar quadrature encoder adıyla kullanılırlar(incremental de diyebiliriz).Bazı piclerde direk bu modül mevcuttur qei diye siz direk bu kanalları ilgili pinlere bağlarsınız pic sizin yerinize pozisyonu sayar  , printerlarda sıkça kullanılır.Yok ben  kendim okuyacağım diyorsanız
a=input(pin_a0);
b=input(pin_a1);
f=0x00|ax<<3|bx<<2|a<<1|b;
if(f==1||f==7||f==0x0e||f==8)
counter++;
if(f==2||f==0x0b||f==0x0d||f==4)
counter--;
ax=a;
bx=b;

böyle bir döngü kurabilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

frederic

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 01 Ocak 2013, 23:38:02
sorduğun soru sadece benim bişi bilmediğimi kanıtlamak istermiş gibi.

yorumlayamam  ben bunu googleden ctrl+c ile kesip ctrl+v ile yapıştırdım.
hiç denemedim.

ama bu devreye neden ihtiyaç duyulur niye pals kacırmaya sebep olacak bir beklemeye gerek olsun ki diyorsan.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
resimdeki tipte bir encoder kullandığımızı farz edelim hepsinin çıkışları  Schmitt  değil.
geneldede bu yapıdaki encoderler küçük bir skala içinde değer arttırıp azaltmak için kullanılır.
oto teyibinin ses ayarı diyelim.

Hocam yazdığınız şeyi görünce çok şaşırdım doğrusu,boşuna alınganlık etmişsiniz.Benim maksadım bu şemayı uyguladıysanız veya tasarımına ait söyleyecekleriniz ve tecrübeleriniz varsa,direk sizden dinlemekti ,başka bir maksadım yoktu.Hayırlı çalışmalar dilerim.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: frederic - 02 Ocak 2013, 12:16:42
Hocam yazdığınız şeyi görünce çok şaşırdım doğrusu,boşuna alınganlık etmişsiniz.Benim maksadım bu şemayı uyguladıysanız veya tasarımına ait söyleyecekleriniz ve tecrübeleriniz varsa,direk sizden dinlemekti ,başka bir maksadım yoktu.Hayırlı çalışmalar dilerim.

hocam ben yanlış anlamışım göstermiş olduğum tepki için sizden özür dilerim.