Pic ile 500 watt servo motoru sürücü ile kontrol etme örneği?

Başlatan mir_as82, 11 Ocak 2013, 09:10:09

mir_as82

Arkadaşlar ,

Elimde 500 watt ac servo motor ve bunun sürücüsü de mevcut. Ben bu motora hız kontrolü ve açı kontrolü yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapabileceğim ile ilgili bilgisi olan var mı? Motora dön diyeceğim belli bir hızda dönecek, home pozisyona gelince duracak daha sonra belli açılarla dönmesini istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Mucit23

Senin yardımcın aslında elindeki sürücünün kullanma kılavuzu. Sürücüyle haberleşeceksin. Büyük ihtimal servo sürücüye bu istediklerini yaptırmak için dışarıdan bilgi girişi vardır. Baktınmı bunlara?

mir_as82

yok hocam bakmadım. Ama sürücünün kullanma klavuzu baya uzun. parametre girişleri yapılması gerekir mi? Aslında nerden başlayacağımı bilmiyorum. Sürücüyü öğrenmek için ilk nerden başlasam sizce iyi olur?

Mucit23

Servo sürücülerinden anlamam. Daha öncede hiç uğraşmadım. Yani Daha servo sürücünün modelini, manualini bile belirtmemişken burada sorman anlamsız.
Bak işte kullanma kılavuzuna. Ben nerden bileyim??

mir_as82

Bu işin genel bir algoritması yok mudur hocam? ilk önce şuna bak sonra bunu yap tarzında.

Salih

Kullanma klavuzun da şöyle bir bağlantı şeması olması gerekir.
Eğer böyle bir şemayı foruma koyarsanız. Üzerinde konuşuruz.

Salih

Sizin servonun bağlantı şemasına göre; eğer haberleşmesiz kontrol etmeyi istiyorsanız şöyle yapmalısın diye düşünüyorum.
Çünkü bu marka ile çalışmam olmadı.
Büyük ihtimalle Default parametre ayarları işini görür.
Başlangıç da değiştirmene gerek olmaz.

Motoru ve motor milindeki encoder'ı ilgili yerlere bağlayacağız.
Sürücü beslemesi verilecek.
ileri yön için:
ESTOP kapalı olacak.
DIR Açık olacak.
STOP Açık olacak.
40, 15 girişleri kapalı olacak.
11-10 Klemenslerine frekansı değiştirilebilen kare dalga sinyal uygulanacak.
Aynı anda SVONEN kapatılacak.
Bu andan itibaren servo motor, uygulanan kare dalganın frekansına bağlı bir hızla ileri yöne dönmeye başlayacak.(Saat yönü)

mir_as82

Hocam öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.

Peki ben bu motora şöyle bir algoritma uygulamam lazım.

Sabit bir referans noktası olacak servonun. PC deki programdan komut göndericem referansa git diye motor referans noktasına gidecek.
Daha sonra dön dediğim anda yavaş yavaş hızlanarak dönmeye başlayacak ve belli bir süre dönecek.
Daha sonra yavaşlayarak referans noktada duracak. ( Referans noktanın neresi olduğunu nasıl algılatacağım servo motora ve sürücüye?)

Başka bir olayda ben motoru belli açılarda döndürmek istiyorum bunu nasıl yaparım? Servo sürücü pulse ile sürülecek doğru mu dur? DIR olan yer yön için ?11 e 5 V luk pulse vereceğim?10 a ise bu pulse ın com noktasını bağlayacağım?
Bu sürücüde  11 ve 10 pulse için var anladım. 9 ve 12 de aynı işi mi yapar? yoksa iki farklı servo motor kontrol etmek için midir?

erkan614

pic olmaz plc ile yapman lazım
delta transistor çıkışlı olanından al orda örnek uygulamalarda var
sendeki servo deltanın b serisi servoları ile eşdeğer
FAST forumu da var orda örnekleri var
ASD-B serisi servoyu plc ile sürmek diye arat bulursun
Kolay gelsin
ÖNEMLİ NOT = pic ile yapamazsın (YA-PA-MAZ-SIN-!!! vaktini ve arkadaşların vaktini boşa harcama)

Salih

Alıntı yapılan: erkan614 - 11 Ocak 2013, 17:08:36
pic olmaz plc ile yapman lazım
delta transistor çıkışlı olanından al orda örnek uygulamalarda var
sendeki servo deltanın b serisi servoları ile eşdeğer
FAST forumu da var orda örnekleri var
ASD-B serisi servoyu plc ile sürmek diye arat bulursun
Kolay gelsin
ÖNEMLİ NOT = pic ile yapamazsın (YA-PA-MAZ-SIN-!!! vaktini ve arkadaşların vaktini boşa harcama)

Arkadaşa katılıyorum. Bende Delta PLC ile sistemi kurdum. Fiyatları uygun. Ve Delta PLC'ler PC ile kolay haberleşiyor.
PC üzerinden PLC ile haberleşen kendi programını yazabilirsin.

mir_as82

neden peki hocam? Yapamazsın dediğine göre bildiğin birşeyler vardır. Nedenini söylersen bizde yapamayacağımızı anlarız.

erkan614

şu dizi yalan dünyada orçun varya babası "ya biz bunu yaptık ama olmamış bu çocuk"
ayni öyle olur senin yapıcağın işte
istersen yaparsın ama olamz iş değil nasıl anlatayım şimdi yaşanmış tecrübelerin oluşturduğu hissiyatı
ben pic ile yaptım beğenmedim olmamış bu çocuk deyip değiştirdim
çok daha az efor ve zaman harcayarak ve daha az maliyetle  plc ile tekrar yaptım çok daha güzel bi eksiksiz bir iş oldu
ne oldu picle yaptığım iş bana tecrübe kaldı pic ile olmaz bu iş diyebilme tecrübesi ve pic ile yapmak için uğraştığım zaman efor akıl ve para da zararım oldu parasal olarak zarar
bu noktada karar senin artık

NOT:pic değil msp veya arm ilede olmaz pic düşmanlığı yok bizde :))

pisayisi

CN1 konnektöründeki lojik ve analog girişler üzerinden manuel olarak  hız, yön , acil stop , start gibi basitce kontrol yapma imkanı var. Link verdiğin pdf de sayfa23 e  bak ancak sinyal seviyeleri ne tür lojik değer istiyor konularında uzun uzun çalışman lazım...
Murat

mir_as82

PLC ile yapalım,

O zaman PLC ile nasıl yapılabilir? Benim üniversiteden kalma plc bilgim var. Siemens marka PLC ile yapmak istesem , ne yapmam gerekir?

O zaman PLC ile servo motor nasıl kontrol edilir?