Visual Basic - Proton Basic haberleşme sorunu

Başlatan MeTaLLicA_91, 25 Ocak 2013, 22:46:59

MeTaLLicA_91

Merhabalar.
Ben lisede mekatronik okudum. Birçok pic projelerim oldu ve genellikle 16F877A kullandım. Okulda profesyonel bir deney seti edindim hocamız sayesinde. her türlü projeme imkan verdi. Araştırmalarım sayesinde Visual Basic ile 16F887 haberleştirmesi yaptım. İşin kavrayamadığım tarafı ise bu; 16F887 ile pic'den pc'ye pc'den de pic'e çok rahat haberleştirme yapabiliyorken, 16F877A ile çalışmıyor. Pic'den Pc'ye veri gönderebiliyorum ama Pc'den veri gitmiyor Pic'e. Kodları sizinle paylaşacağım altta. 16F887'de başarılı olup da 16F877A'da başarısız olmasını birkaç şeye bağlıyorum. 877A'nın config ayarlarını bilmiyorum, proton ve visual programındaki string-integer-long-word ayarlarını bilmiyorum ama dediğim gibi, 887'de kusursuz çalışıyor. Son çare size danışmak istedim. Eğer bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, yoksa sırf çalışması için 887 almak sorunda kalacağım.

Commport'ları değiştirip denedim, veri bantları doğru, word-byte-integer-string-long-bit falan herşeyi denedim, Visual'da Comm simgesine tıkladığımdaki çıkan ayarların hepsini değiştirerek denedim. ben 877A'nın config ayarlarından şüpheleniyorum. bir bilen arkadaşa danıştım, 887 string tanıyor ama 877A tanımadığı için a veya b falan yaz dedi, yazdım yine olmadı. RAR içindeki programları çalıştırdığımda 16F887 üzerinde sorunsuz ve kusursuz çalışıyor. sizce neden olur..?

https://hotfile.com/dl/190666542/3a55ec5/Yeni_klasr.rar.html

ete

16F877 ile 877A arasındaki tek fark A serisinde ayrıca Komparatör pinlerinin olmasıdır. Bunlar A portunda bulunur ve default olarak o pinler ilk açılışta Komparatör olarak açılırlar. Dolayısıyla komparatör kullanmayacaksanız programın başına;
CMCON=7 komutunu koymanız gerekir.
ALL DIGITAL=TRUE komutu yalnızca analog pinleri digital yapar. Dolayısıyla komparatör pinlerini iptal edecek komutuda ilave etmeniz gerekir.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

MeTaLLicA_91

Ete bey çok teşekkür ederim, yalnız konu çözülmeye yetmedi, fark 877-877A arasında değil, 887-877A arasında. Bu yüzden kafam karışık. 887'de çalışıyor, 877A'da pc'den mikrodenetleyiciye gitmiyor. 877A'nın configlerini yapmadım, sadece tanıtıp Config XT_OSC yazdım.