GL865 Dual - pic ile nasıl olacak?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Şubat 2013, 22:11:33

mustafa_cmbz

merhabalar...

şuan için gl865 ile ufak bir uygulama için sms ile uyarı veren ve sistemi geri arayıp dtmf ile tuşlamalar yapıp birşeyleri çalıştırmak istiyorum...(SULAMA sistemi gibi bir sistem)

malzemelerin teminini yaptım..fakat:

18f8722 kullanacağım elimde fazlaca var çünki.Kafama takılan bir şey var:

* gl865 ile pic'i haberleştirirken pic 5v modül 2.8v olduğu için araya nasıl bir convertör atmam lasım ?

* bu konvertör olayı olmadan direk pic'in ilgili pinlerini modüle bağlasam sıkıntı olurmu?

* komple pic'i modülü 3v ile beslesem sıkıntı yaşarmıyım? devrede glcd vs. de olacak ( lcd için 5v besleme yapabilirim fakat data pinleri bu kez sıkıntı çıkartırmı)

Besleme olarak lm2576 adj kullanacağım...3v alarak sistemi beslerim diye düşünüyorum..

bunların dışında :

* dtmf alırken modülün ses çıkışını direkt pic'e yada dtmf çözücü entegreye girmek sıkıntı yaratırmı yoksa araya op-amp lı bir güçlendirici gerekirmi?

* sim kart olayında bu modülün sim kart ile olan bağlantıları nasıl olmalıdır?

LukeSkywalker

mustafa_cmbz

teşekkür ettim hocam voltaj konvertörü olayı tamamdır...

OG

Alıntı Yap* dtmf alırken modülün ses çıkışını direkt pic'e yada dtmf çözücü entegreye girmek sıkıntı yaratırmı yoksa araya op-amp lı bir güçlendirici gerekirmi?

http://www.telit.com/module/infopool/download.php?id=2775

Sayfa 12
Pad 20 ve 21
Diferansiyel çıkışlıymış. Opamp / trafo falan girmeden sonuç alma ihtimalin olabilir ama net sağlıklı çalışma için bir opamp eklesen iyi olur (fark yükselteci bağlantısı ile).

Edit,
burada örnklendirmiş,
http://www.telit.com/module/infopool/download.php?id=900

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

turkbey06

Merhabalar;
Konuylaalakalı olarak bende birşey sormakistedim.
Bende GSM ve SMS kontrolleuğraşıyorumda, benim sistem 365 gün 24 saat çalışacak yani GSM modül hiç kapatılmayacak oysa bazı arkadaşlar arasıra GSMin kapatılması gerektiğini , misal IPHONE bile ara sıra takılıyor gibi şeyler söylediler bu konudaki görüşlerinizi alabilirmiyim?
Teşekkürler.

LukeSkywalker

IPhone IOS, android vs işletim sistemi olan telefonların arasıra kapatıp açılması iyidir. Aynen Windows tıkanmaya başladığında resetlemek gibi. GSM modüllerde böyle bir ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Ha olursa, açıp kapatmak kolay zaten uC ile.

G-Kocak

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Şubat 2013, 22:11:33

18f8722 kullanacağım elimde fazlaca var çünki.Kafama takılan bir şey var:

* gl865 ile pic'i haberleştirirken pic 5v modül 2.8v olduğu için araya nasıl bir convertör atmam lasım ?

* bu konvertör olayı olmadan direk pic'in ilgili pinlerini modüle bağlasam sıkıntı olurmu?

* komple pic'i modülü 3v ile beslesem sıkıntı yaşarmıyım? devrede glcd vs. de olacak ( lcd için 5v besleme yapabilirim fakat data pinleri bu kez sıkıntı çıkartırmı)

Besleme olarak lm2576 adj kullanacağım...3v alarak sistemi beslerim diye düşünüyorum..

* sim kart olayında bu modülün sim kart ile olan bağlantıları nasıl olmalıdır?

Merhabalar,

Yerinde olsam tasarımı şu şekilde yapardım;

LM2576-ADJ kullanarak 4.2V'luk bir regüle devresi yapardım. Bununla hem işlemci hemde GL865 modülü beslerdim. Modülün TTL RX-TX pinlerini PIC18F8722'nin'nun RX-TX pinlerine doğrudan bağlardım. Bu sayede gerilim dönüşümüyle uğraşmazdım. GLCD için ise harici 5V luk bir regülatör kullanarak GLCD'yi beslerdim data pinlerinide doğrudan  işlemcinin portlarına girerdim.

mustafa_cmbz

sıkıntı yaşamayalım elimde bir tane modül var :) ayrıca zaten glcd için vs. yine 5v regülatör kullanacaksak böyle bir kartta 7805 kullanmak bana göre sağlıklı değil...

bende aynı şeyi düşündüm ama mutlaka sıkıntı çıkaran kısım olacaktır..Ben en iyisi en sağlıklısı neyse o şekilde yapayım...pcb bitti biticen zaten modül olarak tasarladım soketli vs. oldu bu kart üzerinde tüm dönüştürücüler ve lm2576 beslemesi mevcut..denemelerimi yapım sonuçları yazacağım fakat aklıma takılan bir kısım var ...

* powermon dedikleri uç ne için kullanıyor..Bu 862 de ki on/off tuşu gibi birşey mi acaba yoksa modülün açılıp açılmadığını mı algılıyoruz?

direkt bu uca pin çıkarttım artık neyse pic li kartta ekleceyeceğim...