Güç Ölçüm Farkı

Başlatan fractal, 05 Şubat 2013, 15:38:56

fractal

aynı güçte 2 adet makine var.güçlerini ölçmek istiyorum.tek faza bağlı akım trafosu ile birinci makine saatte 20kwh ikinci makine 80kwh saat güç tüketimi var.bu nasıl oluyor? tamamen aynı makine.akım trafosu ana şalterin önünde.sadece aynı fazlara bağlı olmayabilir?neden bu ölçümler çok farklı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Fazlar dengesiz yüklüdür, ölçüm yaparken makinelerin yükü aynı değildir, hesap hatası yapmışsındır vs vs.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

hocam plstik enjeksiyon makinesi.en az 90kw.fazları tasarlayanlar dengeli yapmışlardır sanırım.güç ölçerin parametreleriyle hiç oynamadan aynı akım trafosu ile ölçüyorum diğerini.bu kadar nasıl fark olıyor?

Analyzer

Selam,

Her makine için tek tek, tam yükte tüm fazların akım değerlerine bakmak lazım. Yakın ise fazlara dengesiz yükleniliyordur.

Analyzer

Edit : Enjeksiyon makinelerinde genelde rezistanslar üç faza da dengeli dağıtılırlar. Her iki makinenin her fazının akım değerine bakın. Rezistansların bir kaçı devreden de çıkmış olabilir.
Makineye yol verdiğinizde tüm SSR/kontaktörler devrede iken ölçüm yapıyorsunuz değil mi? Bir makine 2 gündür çalışıyordur, diğerini ısıya almışsınızdır. Fark eder tabi.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fractal

pens ampermetre ile makine çalışırken fazlarda hemen hemen aynı akımlar var.ikiside çalışırken 1 saatlik güçleri  ölçüyorum.halen bu farkın nedenini anlamış değilim.sonunda 3 fazada akım trafosu koyacağım.ama bu halen bunun neden böyle olduğunu açıklamaz..

z

İki makina aynı işi aynı sürede mi yapıyor?

fractal

evet çok az saniye farkı vardır..sadece biri eski diğeri ona göre daha yeni.aynı kalıplar. fark olabilir ama bu ne 20kwh ---nerde 80kwh nerde..

z

Bu kadar güç farkı oluştururmu bilemem ama iki makine arasında erimiş plastiği taşıyan kanallarda kesit farklılığı vs olamaz mı?
Ben olsam güç ölçümünü detaylandırırdım. Mesela ısıtıcıları çektiği güçleri ölçerdim.

Motorların çektikleri güçleri ölçerdim.

Nihayetinde asıl farklılığa neden olan şeyi bulurdum.

fractal

evet öneriniz mantıklı.teknisyen arkadşlara söyleleyim aradaki farkı bulalım bir.