R/C Osilatör Uygulaması Acil Yardım !

Başlatan HeCToR, 07 Şubat 2013, 10:36:47

HeCToR

CCS'de R/C Osilatör uygulamasını nasıl gerçekleştirebilirim R kısmında trimpot kullanacağım ayar yaparak kordinatların istediğim zamana göre çalışma frekansını ayarlamak istiyorum  :(
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

HeCToR

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

trgtylcnky

Eğer yapmak istediğiniz işlemci frekansını değiştirmek ise sanırım bu imkansız, çünkü belli frekanslardan biri seçilerek başlayabiliyor diye biliyorum. Ama CLK_IN girişine verilen sinyalle işletilebiliyor mu bilmiyorum. Aradığınız şey o olabilir.

HeCToR

polleme

RC osilatör harici olarak bir direnç ve bir kapasite ile oluşturulur. Direnç ayarlı yapılarak osilatör frekansı, böylece de PIC çalışma frekansı değiştirilir. Ben böyle osilatör ile çalışan bir PIC ile bir yürüyen ışık devresi yapmıştım. RC osilatör direncini ayarlı yaptığım için bu dirençle yürüyen ışık (karaşimşek) hızını ayarlayabiliyordum. Kullandığım PIC de 16F877A idi.

HeCToR

Evet polleme bahsettiğim konu seninki ile aynı kategoride ancak yazılımsal olarak farklı bir uygulama yapıyormuyuz

fatih6761

Yazılımsal olarak iki, üç ... şeklinde kademeli yapabilirsiniz. Yani mesela bir düşük bir yüksek frekans arasında istediğiniz zaman geçiş yapmanın yöntemi var.

Mesela bu devre Microchip Tips&Tricks dökümanından alıntı. R1 ve R2 değeri doğru seçilirse sadece ikinci dirence bağlı pin (burada PD.0) 1 yapıldığında frekans yükselecek, input olarak tanımlandığında ise düşük frekansta çalışacak.
Yalnız dikkat edin yavaş frekans için 0 vs. olmayacak, yalnızca giriş olarak seçilecek. Tris değeri 1 olacak ki floating olsun, yani devreden çıkmış olsun.
Eğer boşta port varsa bunun gibi dirençlerle basit R2R DAC yapıp ayarlı hale getirilebilir.