Sensörsüz BLDC motor hakkında yardım !

Başlatan buyruklu, 23 Şubat 2013, 00:29:18

buyruklu

Merhaba  arkadaşlar elimde 4 kablolu ( yıldız bağlantılı  ) bir bldc motor var. Hall sensörler yok. BEMF  ile nasıl sürebilirim. Biraz araştırdım BLDC motorda aynı anda 2 coil aktif oluyor ve aktif olmayan ucda BEMF bakılıyor bu değerin yarı düşmesi veya yarıyı geçmesi ( Zero Cross ) bize bir bilgi veriyor fakat bu ne bilgisi tam olarak anlayamdım.  Yardımcı olursanız sevinirim.  :)

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

iyildirim

BLDC yi BEMF ile klasik şekilde sürerken; 
6 adımlı elektriksel çevrimin bir adımında,  boşta olan, sürülmeyen uçta rotor pozisyonuna göre yükselen veya alçalan karakterli; ve rotor adımın tam ortasında iken diğer iki uçtaki uctaki gerilimin yarısına eşit,  yarım period luk AC gibi bir gerilim gözlenir.

Gerilimin yarısını bulmak için normalde aktif olan uçlardaki gerilimler ölçülüp ortalaması alınır. Dört kablolu olması, yani orta noktadan dışarıya uç çıkması bu açıdan avantaj. Ortalama almaya gerek kalmaz. 

Bir sonraki adıma geçerken, yani komutasyon yapılırken bir timer kurulup  saydırılmaya başlanır ve ADC kullanarak sürülmeyen uçtaki ve orta noktadaki gerilim gözlenir. Boş uçtaki gerilim, orta uçtaki gerilime eşit olduğunda rotor yolun yarısını almış demektir. Yarı yolu timerın saydığı kadar zamanda aldığına göre, komutasyonu yapmak için bir bu kadar daha beklemek gerekir.

Bunun için Timer yeniden, bu sefer kesme oluşturacak şekilde o ana kadar saydığı değere ayarlanır, timer kesmesi içinde de komutasyon yapılır. Timer sıfırlanır döngü yeni baştan başlar. Daha detayda bir önceki timer değerine de bakarak hızlanma tespit edilip,  bu bilgiyi de gözeterek timer kurmak gibi şeyler de yapılabilir.

ADC ile gerilim gözlemek yerine komparator kullanmakda mümkün tabii..

buyruklu

@iyildirim  hocam çok güzel anlatmıssınız. Komparatör kullanaak yapmayı düşünüyorum. Teşekür ediyorum.

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2013, 08:52:46

Hocam şimdi orta uçtan 100k ile opampın + ucuna,  100k ilede boşta kalan ucu opampın -  ucuna bağladım.( bundan üçtane olcak tabi ). opampın çıkışı hep 0 dan 1 geçerkenmi zero cross olur  yoksa değişirmi? :'(

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]