PIC ile telefon arama

Başlatan Miran, 17 Nisan 2013, 11:52:45

Miran

Arkadaşlar çok çaresiz durumdayım size bir şey danışmak istiyorum.
Öyle bir devre tasarlamalıyımki devre enerjilendiğinde Sabit hattan veya cep telefonundan başka bir istediğim numarayı arasın.
Bunu pic ile tasarlamayı düşündüm. Ev telefonundan tuşlara parmaklarımız basacağına pic'i öyle bi programlıyımki benim yerime sanki o basıyomuş gibi devre akışını sağlasın. Aslında bu benin fikrim sadece. Tasarımı değiştirebilirim. Sadece devre uyarıldığında benin telefonum çalmalı. Nasıl yapmalı bu işi ?? :(

metaltrrocker

hocam pic ile aram yoktur,mikrodenetleyicilere de çok hakim değilim ama burda bişeyler var gibi burdan yola çıkarak aramanı derinleştirebilirsin.Baktım kimse yazmamış ben yazayım bişeyler diye düşündüm.kolay gelsin
link
http://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/67241-pic-telefon-aramasi-yaptirma.html

mesaj birleştirme:: 18 Nisan 2013, 12:23:50

http://www.frmtr.com/hobby-elektronik/24305-dtmf-ton-kodlama-sistemi.html

t2

Numarayı çevirip ne yapacak? rahatsız mı edecek? çaldır kapat ?

Tek durum mu var? o çaldırsın siz durumu anlar mısınız?

Yetmez ise aradıktan  sonra bir ses dinletmesi "dükkanda kelek durum var, acele gelin", "kasaya biri elledi " veya  "kümese tilki girdi" gibi duruma göre bir mesaj dinletmesi istenir. mesaj zorgeldiyse düdük de olur.
1 düdük= kelek durum1,
2 düdük =kelek durum 2,
2 kısa bir uzun düdük=  şebelek durum..

sesli mesaj değil de düdük seçtiysen, alet seni aradıysa kağıdı çıkarıp, bakar, durum neymiş onu anlarsın.

hangi durumda ne mesaj iletilecek onu bildirmek için aletin girişleri olur buraya kontak bağlanır  sensör de olur. belkide sıcaklık sensörü olur. sıcaklık şu seviyedeyse 3 düdük başka ise tek düdük...

bu durumların hazır değerlendirilmiş hali, alarm sistemlrinde kullanılan telefon arayıcıdır. alın kullanın.  illa yapacaksanız pahalıya patlar.

ceyran kesildiyse çalışması için akü lazım. biri kabloyu kestiyse, ceyranı kesmiş  telefon kablosunu unutmuş gibi bir durumda işe yarar. onu da keserse diye kablosuz GSM olanı.  kablolar kesilmemiş fakat kutu açılmış. devreyi kurcalamadan acele arayabilsin diye kutu kapağına kontak..

değerlendirilmesi gerelen aha bir çok durum...

çaldırıyor ama sizin telefon kapalıymış tüneldesiniz. çalmadı galiba deyip  yeniden  araması lazım.  zor iş.  yada sizi arayınca tamam anladım artık arama ! manasında bir tuşa basarsınız picli devre durumu  anlayıverir artık aramaz. size ulaşmadıysa başka birilerini arayabilir bunların sırası olur. biri "tamam anladım " diye bastıysa sonrakileri aramaz.

bu devreyi güzelce yapmanız 6 ay sürecektir. seri üretim yapacaksanız, hazırını alıp kopyalamaya çalışabilirsiniz daha kolay olur. bilim böyle ilerliyor.

http://www.sahibinden.com/elektronik-guvenlik-sistemleri-hirsiz-alarm-telefon-arayici

Murat Mert

S.A.
pic gsm mdem olayını araştır işini çözecektir.
mert07

Gökhan BEKEN

gsm modem+pic+seri port seviye entegresi(max3232)+besleme devresi+sim kart+simkart yuvası+anten ve soketi+bir kaç tane pasif devre elemanı
+yazılım+ bir kaç basit at komutu.
Liste uzun olabilir ama çok zevklidir. Butona basınca sizin cep telefonunuzu rahatlıkla arayabilir. Ama sesi bantdan dinletme olayını bende merak ediyorum. Normalde mikrofon girişi ve hoparlör çıkışı var. Mikrofon giriş yerine ne bağlıyorlarda sesi banttan oynatıyor?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MrDarK

Alıntı yapılan: meftun - 19 Nisan 2013, 01:47:19
gsm modem+pic+seri port seviye entegresi(max3232)+besleme devresi+sim kart+simkart yuvası+anten ve soketi+bir kaç tane pasif devre elemanı
+yazılım+ bir kaç basit at komutu.
Liste uzun olabilir ama çok zevklidir. Butona basınca sizin cep telefonunuzu rahatlıkla arayabilir. Ama sesi bantdan dinletme olayını bende merak ediyorum. Normalde mikrofon girişi ve hoparlör çıkışı var. Mikrofon giriş yerine ne bağlıyorlarda sesi banttan oynatıyor?

Ses kayıt entegresi ...

veya mcu'nun DAC çıkışı.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mg1980

Şimdi arkadaşın yazdığı gibi 12 sn.kadar (daha fazlası da var galiba)  ses kayıt entegreleri ile.Daha önceleri kısa devamlı dönebilen teyp kasetleri vardı.Her ikisini de denemiştim.Saygılar.mg1980

Gökhan BEKEN

Teşekkürler hocam bir de tuş olayı var
Satış için 1 e
Bilgi için 2 ye
Falan için 3 e
Filan için 4 e basınız
gibi basılan tuşları nasıl anlıyorlar?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mg1980

Hocam, bu hususlarda çok derin bilgim olmamakla birlikte bazı çalışmalar yapmıştım.8870 DTMF kod çözücü entegre kullanırsanız bastığınız tuşun binary karşılığı bu entegrenin pinlerinde dört bit olarak görünüyor. Bunu pice okutup buradan bir uygulama yaptırabilirsiniz.Saygılar.mg1980

MrDarK

Bknz ; Telit GL865 DTMF detector

AT Command Referance Guide DTMF ile ilgili kod parçacıklarını okuyunuz...

Telit Dahili DTMF okuyabiliyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK