adc girişine pot

Başlatan cann, 19 Nisan 2013, 09:10:55

cann

selamlar

adc girişine pot koyacağım 0-5 V ayar için;
5K yada 10K. hangisini tercih etmeliyim.

teşekkürler

sadogan

cann

teşekkürler alacağım pot 50 dolar civarında olduğu için, deneme yanılma lüksüm yok. 5K alıyorum

Maxim

o nasıl bir pot öyle 50 dolar?
10k da olur 100k da
siz ne yapıyorsunuz onu söyleyinki doğrusu çıksın ortaya

t2

belki 5 bin adet demek zoruna gitmiş 5k demiş olabilir.

cann

pozisyon sensörü olarak kullanacağım. açı saptamak için yani yanılma olmayacağı için, hassasiyeti yüksek, fiyatı yüksek.

sadogan

Adc giriş empedansı düştükçe gürültü kapma oranın azalacağı için 5K dedim
bu kadar doğruluğu yüksek ise yalnız potla olmaz.
Pot beslemesi ve adc referansıda çok stabil olmalı.

cann

Teşekkürler. doğrusu besleme ve referans konusundaki uyarınız için teşekkürler

pea

Encoder da kullanabilirsiniz. Pot'taki sürtünme ve atalet sorun çıkarabilir.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

cann

Hocan AS5055 6-7 dolar iyi bir seçenek ama bunu programlamak zor olsa gerek. sistemi açıp kapayınca nerede olduğunu bilirmi?
benim sistem pergel gibi bir şey, iki kolun birleşme yerine takacağım.

F.T

tabiki bilir.o anki konum ne ise manyetik olarak algılıyor.encoder gibi değil.enerji yokken istediğin açıya al enerji verince bulunduğu açıyı verir.
haberleşmeyide spi olarak gösteriyor.işlemci ile spi haberleşme yaptıracaksın.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cann

Teşekkürler, mekanik olarak nasıl nereye yerleştirebilirim, anlamaya çalışıyorum. datasheet inceleyeyim, harici manyetik alanlardan etkilenme durumu nedir?

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Kabil ATICI

etkilenecektir.

Ama sensörün karşısına yerleştireceğin manyetik alanı daha güçlü olacağından öncelik senin mıknatısınındır.
Mıknatısın N_S uçları bu sensöre bakan tipteki mıknatıslar kullanılarak karşısına yerleştirdiğinde manetik alan değişimlerine göre sana çıkış verecektir.(mıknatıs döndüğünde manyetik alan değişir ve bu aletin çıkışına yansır...)
Ek:Manyetik alanı yalıtmak için özel bir malzeme var. Kendisi ferromanyetik malzeme gibi davranmasına rağmen miknatıslanmıyor. Sabit disklerin içindeki mıknatısların yapıştırıldığı metaller gibi. İsmini bilmiyorum. Levhalar halinde satılıyor.
ambar7