half bridge yapı mosfet voltajı

Başlatan WrtM, 23 Nisan 2013, 22:08:14

WrtM

Şu aralar half bridge bir smps yapmaya çalışıyorum biliyorsunuz ki halfbridge topolojisinde şehir şebekesi doğrultulduktan sonra iki adet kondansatör ile bölünüyor yani gerilim +- 150 volt civarı oluyo şimdi benim trafoyu sürmem için kaç voltluk mosfetler kullanmam gerek elimde 250 voltluk 2sk3294 mosfetlerim var bunları kullansam mosfetler yanar mı?

asma

Merhaba
Voltaj bölünmüyor aslında, 310V yek pare durup duru.  :)
Yüke yarısını verirsiniz, kondansatörde yarısını depalarsınız ama transistör iletime geçtiğinde diğerinin üzerinde voltajın tamamı okunacaktır.  ;)
Kısaca kondansatörler 200V  , transistörler 400V olmalı.
Kolay gelsin.

restore

ben genelde 500w a kadar irf740 kullanırım. sonrasında ixgh48n60c3d1. ir2153  ve sg3525 pwm kullanırım. yerine göre pulse trafosu yerine göre ir2113 kullanırım. diyotlarda dsei serisi .dsei60-12a mesela dogrultmada.

xenix

Hep en kötü ihtimali düşünerek tasarım yapmalısınız. Şebeke gerilimini 220V alarak tasarım yapmayın. Zaman zaman 240-250 V olabilir. Şebekedeki faz-toprak hatalarında 300 VAC üzerine bile çıkabilir kısa süreliğine. Zaten bu gibi durumlar için SMPS AC girişine sigorta + 275V varistör takmak iyi olacaktır.

Şebeke 250VAC olduğunda DC link kondansatörü 350V a dolar. Half bridge anahtarlama devrenizin geometrik tasarımı iyi değilse mosfetler üzerinde +100V ripple oluşabilir. Benim tavsiyem en az 500V hatta hiç risk almadan 600-650V mosfet kullanmanız.

WrtM

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

HexfeT

Şebeke doğrultulduktan sonra iki kondansatör kullanılması gerilimi bölmek için değil bildiğim kadarıyla. Amaç 110v şebekede bir anahtar yardımı ile köprü diyot-kondansatör bağlantılarını gerilim ikileyici hale getirmek. Yani güç kaynağını universal hale getirmek. Kondansatörlerin orta ucundan akım çekilmiyor.

Eski güç kaynaklarında bu sistem kullanılıyordu. Şimdiki güç kaynaklarında boost aktif pfc var. Şebeke voltajı 90-240v arasında hangi değeri alırsa alsın pfc çıkışı 365-400v arası bir değerde sabit.

Kullanacağınız topolojiye göre mosfet üzerine düşen gerilim değişiyor. Konuyu derinlemesine araştırırsanız bu gerilimler hesaplanabiliyor. genel olarak 365v dc ile çalışan "single switch forward" sistemde 800v luk mosfet kullanılırken çift mosfetli sistemde (trafonun üstü ve altında) 600v luk mosfetler kulllanılıyor.