Telefon şarj aletiyle pic çalıştırma

Başlatan Recep METE, 26 Nisan 2013, 09:46:48

Recep METE

Arkadaşlar telefon şarj aleti kullanarak pic16f877 de yüklediğim programı çalıştırdım.Bir müddet çalıştırdıktan sonra pic anormalleşti.Çalışmaz oldu.Artık programda yüklenmiyor.Galiba yandı.Telefon şarj aletinin üstünde  output 5Volt yazıyordu.Ölçü aleti ile ölçtüğümde 7.2 volt gösteriyor.Amper kısmını anlamadığım için bakıp incelemedim.Burada da yazmıyorum.Sorum şu; telefon şarj aletiyle pic çalıştırılmazmı? Pil kullandığımda çabuk bitiyor , bu nedenle adaptör kullanmalıyım.Adaptör olarak ne kullanmalıyım.Telefon şarj aleti kullanılmaz mı?Amper olayları nasıl ayarlanacak.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

diot

telefon şarj aleti veya adaptör kullansanda devreye mutlaka bir regülatör devre koymalısın . Giriş gerilimi ne olursa olsun çıkışı 5 volta sabit tutması lazım.. Bazı şarj aletleri üzerinde 5 volt yazsada 5 voltun üstünde akım verebiliyorlar.

polleme

Normal veya low droput tipten 5V gerilim regülatörü kullanmak şart. Aksi halde geriliminiz 5V gözükse bile ufak bir oynamada bile PIC'in yanmasına yol açabilir.

t2

usb kablo ile kullanılan telefon şarj aletlerinin iyisinden alıp kullanabilrsiniz. ben adisinden alıp 10 adet kadar üründe kullandım. sorun çıkmadı.  yaklaşık 1 sene oldu. arıza bildirilmedi. aydınlatmalı lcd display,  tuş takımı,  pic16f877a besleniyor.  şebeke filtresi de yoktu.  yine de pic beslemesine 5.6V zener paralel bağlayabilirsiniz. gerilim fazla gelirse kısadevre olacak devreyi koruyacaktır. 5 voltla çalışan pic, 6 volta kadar dayanır.

bu adaptörler gerçekten regüleli 5 volt verir. oyuncak değil. aksi halde telefonu yakar. gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Şöyle bir şey:
http://bws.bitenekadar.com/1/4/1/6/priz-usb-adaptor-14167_5_1.jpg

polleme

Adaptörünüz güvenli değilse her PIC devrenizin girişine küçük transistör tipindeki (TO-92 kılıf) 7805'lerden bir adet koymayı alışkanlık haline getirin. Bunlar çok ucuz.

skara1214

Alıntı yapılan: polleme - 26 Nisan 2013, 11:50:28
Adaptörünüz güvenli değilse her PIC devrenizin girişine küçük transistör tipindeki (TO-92 kılıf) 7805'lerden bir adet koymayı alışkanlık haline getirin. Bunlar çok ucuz.
7805 5 voltu 5 volta çevirmiyor minimum 7 volt gerekli.O sebepten ya 9 volt adaptör alıp kullanmak gerekli yada güvenmek şu andaki durumda 7805 in bir artısı yok
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Recep METE

Yukarıdaki yazılardan aklım hep karıştı desem yeri vardır.Şöyleki;
1-Telefon şarj aleti kullanılırken 5 voltluk regülatör kullanmaya gerek yok mudur?
2-Telefon şarj aleti kimi kullanılır demiş,kimi kullanılmamalı demiş!  Ne yapmak gerekir.
3-220 voltu 5 volta indirmenin başkaca yolları var mıdır?
4-Birde 7segment displayın en büyüklerinden aldım.10cm kadar var.Bu 5 voltta yanar mı.Ben yakamadımda.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

polleme

Alıntı yapılan: skara1214 - 26 Nisan 2013, 12:45:46
7805 5 voltu 5 volta çevirmiyor minimum 7 volt gerekli.O sebepten ya 9 volt adaptör alıp kullanmak gerekli yada güvenmek şu andaki durumda 7805 in bir artısı yok

Evet zaten 9V bir besleme ile bunu önerdim. Voltaj dediğiniz gibi min 7V olmalı.

mesaj birleştirme:: 26 Nisan 2013, 13:36:54

Alıntı yapılan: semfero - 26 Nisan 2013, 13:31:31
Yukarıdaki yazılardan aklım hep karıştı desem yeri vardır.Şöyleki;
1-Telefon şarj aleti kullanılırken 5 voltluk regülatör kullanmaya gerek yok mudur?
2-Telefon şarj aleti kimi kullanılır demiş,kimi kullanılmamalı demiş!  Ne yapmak gerekir.
3-220 voltu 5 volta indirmenin başkaca yolları var mıdır?
4-Birde 7segment displayın en büyüklerinden aldım.10cm kadar var.Bu 5 voltta yanar mı.Ben yakamadımda.

1- Şarj aleti çıkışı 5V ise 7805 kullanılamaz. 7805 için min 7-8V giriş gerekir. Bunu 9-12V adaptörlerle kullanma durumu için önermiştim.
2- Telefon şarj aletleri her zaman sağlıklı çalışmıyor, çıkışları stabl olmuyor. Arkadaşımızın söylediği, USB çıkışı olan telefon şarj adaptörleri. Bunların çıkışı sabittir ve 5V verir. Harhangi bir şarj aletini değil de bu USB çıkışı olanları kullanabilirsiniz.
3- Adaptör kullanmak gerek, lineer veya smps olabilir.
4- 5V ile yanar, araya mutlaka direnç bağlayın, direkt 5V uygulamada bozulabilir.

ayhani

Alıntı yapılan: diot - 26 Nisan 2013, 09:50:02
telefon şarj aleti veya adaptör kullansanda devreye mutlaka bir regülatör devre koymalısın . Giriş gerilimi ne olursa olsun çıkışı 5 volta sabit tutması lazım.. Bazı şarj aletleri üzerinde 5 volt yazsada 5 voltun üstünde akım verebiliyorlar.

Bir defasın a ucuz bir şarj aletinin içini açmıştım. Trafo çıkışına sadece bir köprü diyot bağlamışlar, kondansatör bile yok. Böyle bir şarj aleti ise picide yakar pilide patlatır.

Ama iyi bir 5 voltluk şarj aleti pici sorunsuz çalıştırır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Recep METE

Arkadaşlar hepinize çok çok teşekkür ederim.Gerçekten çok faydalı bilgiler edindim/edindik.Paylaşıma katılan tüm herkese selamlar olsun.

polleme

Şarj aleti veya adaptör ne olursa olsun çıkış voltajını bilsek bile ilk defa kullanıyorsak bir devreye bağlamadan önce çıkış voltajını ölçmeyi alışkanlık haline getirmek lazım. Üzerinde yazan değerlere güvenerek test etmeden bağlamak hata olabilir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: semfero - 26 Nisan 2013, 09:46:48
Sorum şu; telefon şarj aletiyle pic çalıştırılmazmı?

Pil kullandığımda çabuk bitiyor , bu nedenle adaptör kullanmalıyım.

Adaptör olarak ne kullanmalıyım.Telefon şarj aleti kullanılmaz mı?

Amper olayları nasıl ayarlanacak.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Şarj aleti ile PIC çalıştırmak istemem, Çünkü muhtemelen gürültülü, ve ne idüğü belirsiz şekilde gerilim verecektir.
Dünyanın en ucuz elektrikli aletlerini üretmek için çinlilerin şeytanı şaşırtan yöntemlerine kurban olmak istemem..

30V-3A güç kaynakları var, üzerinde voltmetre ve ampermetresi olan...

Bu tarz bir cihazla çalışman sağlıklı olacaktır...

En azından çekilen akım konusunda bir fikrin olur...

Bu pahalı, bana  daha ucuz birşey lazım diyorsan,

Meanwell in SMPS tarzı 10W civarı 5V çıkışlı güç kaynakları var..

Bunlardan temin edeceksin.

http://www.elektrodepo.com/?urun-15238-50W-5V-SMPS-GUC-KAYNAGI.html

Kör Topal aletle ne iş olur, ne arge ne de hobi...

birkan

Ben SMPS 1000 ma. şarj aletlerinin 5 volt çıkış verenlerini devrelerimde sürekli kullanıyorum. Adaptör kutusunu açıp içinden çıkan devreyi direkt çizdiğim pcb ye entegre gibi lehimliyorum. Hem ucuz hem pratik oluyor. Güneydoğuda bile her yerde bulabildiğim için tercih ediyorum.

vatandas30

10 cm lik 7 segment display 5 volt ile yanmaz. her segmentte seri bağlı 5 adet led var. 2 şer volttan hesaplarsak 10 volt yapar. ben her segmente 180 ohm direnç seri bağlayarak 12 voltla yakıyorum.

veliusta

sana bu lazım; http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-diger-urunler-ataba-1000ma-kademeli-adaptor-74709851/detay/  Ben bunu kullanıyorum. Isınma ve gürültü yapmıyor.Hafif ve güçlü bir adaptör. Ama yinede regüle devresi koymakta fayda var.