Step Motor Kontrol

Başlatan xoom, 01 Mayıs 2013, 12:01:15

xoom

https://320volt.com/l298-l297-bipolar-step-motor-surucu/
buradaki Step Motor sürücü devresi kafama yattı niye bilmiyorum..
*bu Devre Bipolar Step Motor Demiş Peki Unipolar Step Motoruda bu devre ile  sürebilirmiyim?
**Step Motor Sürücü devre tasarımları Motorun Ulaşacağı Maximum RPM değerini etkilermi? mesela yukarıdaki devre ile Örneğin 500-1000 RPM ulaşabilirmiyim?

skara1214

arkadaş kaç rpm e ulaştığını yazmış.Unipolar step motoru kullanmak için ortak bacakları birleştirip vdd ye  bağlayacaksın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

xoom

Alıntı yapılan: skara1214 - 11 Mayıs 2013, 13:12:39
arkadaş kaç rpm e ulaştığını yazmış.Unipolar step motoru kullanmak için ortak bacakları birleştirip vdd ye  bağlayacaksın
-Nerede Yazmış Kaç Rpm Çıktığını?
-Devre tasarımı ile alakalımıdır rpm ?

skara1214

-pardon  ben mucit23 ün devresinden  bahsetmiştim siz başka devreden bahsediyormussunuz.
-rpm konusu devre tasarımıyla alakalı değil kullanılan entegreyle ve motorla alakalı ama şöyle birşey var voltaj yükseldikçe çıkılan rpm sayısı artıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

xoom

Biraz daha araştırma yapıp ileride kullanacağım bir devre yapmakta fayda var.. yapmışken en azından ileride hız sorunu çıkarmasın.. veya pek fazla kurcalamadan basitten mi başlamalıyım kafam çok karıştı bu step motor işinde.. Aslında forumda çeşitli yerlerde değişik devreler kullanan arkadaşlar olduğunu düşünüyorum.. Mesajımı görürlerse belki daha faydalı bilgilere ulaşabilirim.
C ile Kontrol etmeyi düşündüğüm için bu konularda faydalı bilgilere ihtiyacım var..

engerex

Aslında L297 yerine göre çok iyi iş görür. Sürücünüzün gücü ne olursa olsun öncesinde L297 kullanırsanız daha basit kod yazarsınız. Eğer klasik sürücü yapıp mikroişlemcinin 4 bacağını kullanırsanız her bacağı sürekli kullanmak zorunda kalırsınız. L297 kullanırsanız mikroişlemcinin iki bacağını kullanırsınız. Biri adım diğeri yön bilgisi için. Şöyle düşünün sürücü sadece saat yönüne dönerken L297 ile tek bacaktan sürekli 0-1-0-1-0-1.