PIC ile PLC haberleştirmesi

Başlatan bhdrklpc, 18 Mayıs 2013, 16:07:05

bhdrklpc

Arkadaşlar forum da yeniyim o yüzden bazı kuralları bilemeyebilirim hemen tepki göstermeyin.Benim yapmak istediğim bir PLC ile modbus yada RS485 ile haberleşebilecek bir PIC devresi yapmak.İnternet de çok araştırdım ancak şunu kullanman gerekiyor bunu kullanman gerekiyor gibi şeyler çok bazı kodlar da var ama çalışanı yok.Bana LCD falan lazım değil sadece dijital girişleri ve analog girişleri bir PLC  görmek.Ve PLC den gelecek sinyale göre çıkışlara bağladığım röleleri çektirmek.CCS c dilinde yazılmış kodu olan varsa bu konuda bana yardımcı olabilirse sevinirim.

Salih

PLC'nin marka ve modelini belirledin mi?
Belirlemedi isen, Delta Plc'lerin hem fiyatları ucuz hem de haberleşmeleri rahat. Modbus protokolünü destekliyor.
Delta Plc leri tavsiye edebilirim.

Murat Mert

Alıntı yapılan: salih - 18 Mayıs 2013, 21:27:27
PLC'nin marka ve modelini belirledin mi?
Belirlemedi isen, Delta Plc'lerin hem fiyatları ucuz hem de haberleşmeleri rahat. Modbus protokolünü destekliyor.
Delta Plc leri tavsiye edebilirim.

bende tavsi ederim. Pic ile çalışıyorum ama aynıya geliyor incele. derim
mert07

bhdrklpc

Arkadaşlar kullanmak istediğim PLC ABB eco serisi .Deltayı da biliyorum ancak kendi I/o kartımı yapmaya çalışıyorum.Örnek kodu olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim.Bazı programlar buldum ancak çalıştıramadım.

frederic

Modbus protokolü standart olduğundan plc markası pek önemli değil, pic içine yazacağınız modbus kodunun da hatasız ve çok hızlı şekil de çalışması lazım ki saha da başınıza bela açmasın. Bu şekil de sorunsuz çalışan hazır bir kod bulmak zor doğrusu, bir kaç tane taslak olsa da internette bunları da adam etmek için ciddi emek ve test gerekiyor.

Salih

Alıntı yapılan: bhdrklpc - 19 Mayıs 2013, 16:44:25
Arkadaşlar kullanmak istediğim PLC ABB eco serisi .Deltayı da biliyorum ancak kendi I/o kartımı yapmaya çalışıyorum.Örnek kodu olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim.Bazı programlar buldum ancak çalıştıramadım.

ABB ile bir çalışmam olmadı. Böyle durumlarda kendi izlediğim yöntemi anlatayım.
Öncelikle çalışacağın PLC modbus destekliyormu ona bak.(Her ihtimale karşı  ;) )
Plc modelinin Modbus register adreslerini tesbit et.
Plc'de Modbus ASCII veya RTU ayarlarının hangisinin aktif olduğuna bak.
PC'ye Modbus Master olarak çalışan bir program yükle ve çalıştır.
Programla PLC'nin Modbus haberleşme ayarlarının aynı olmasını sağla.
Her ayar  tamamsa. Program da örnek okuma ve yazma mesajları oluştur. Ve doğru işlem yaptıklarından emin ol.
Sonunda oluşturduğun mesajları PIC programın da kullan.
KOlay gelsin.

bhdrklpc

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ancak ben bahsettiğiniz şeyleri zaten biliyorum.Forumda bakıyorum şöyle yap böyle yap deniyor.başka birşey yok herkes şunu kullan, yok bunu yap nasıl yapılacağı hakkında birşey söyleyen yok.Ya kimse detaylı birşey bilmiyor yada bildiğini saklayıp akıl vermeye pek hevesli.Tamam anlıyorum hazırcılığı ben de sevmem ancak şu anda ihtiyacım olan şey bir örnek zaten benim istediğim şeyi birebir yapan birisini bulmak imkansız. elbetteki onu ben geliştireceğim sadece yol gösterici ÇALIŞAN basit bir örnek . İnsanlar amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalmasınlar diye bu forumlar açılıyor. Ancak anladığım kadarı ile bizim daha paylaşım hakkında almamız gereken çok yol var....Neyse ben amerikayı keşfetmek için okyanusa açılıyorum size kolay gelsin.

Okan AKÇA

sizinde biraz çabalamanız gerekiyor dediginiz kodlar bence mevcut ama size neden vereyim.Siz once bişeyler yapmaya çalısın bizde takıldıgınız yerde size yardımcı olacalım...Kimse bişey bilmiyor die bir durum yok ben ticari bir firmayım..  siz uyanık biz enayi degiliz...
Siz bu forumdakilerin eline su bile dökemezsiniz.

camby

daha önce pic ile ccs c dilini kullanarak

dijital bir giriş okuyup led yaktınız mı ?

Analog ölçüm yaptınız mı ?

Usart kullandınız mı ?

Murat Mert

Alıntı yapılan: bhdrklpc - 24 Mayıs 2013, 18:13:22
Arkadaşlar çok teşekkür ederim ancak ben bahsettiğiniz şeyleri zaten biliyorum.Forumda bakıyorum şöyle yap böyle yap deniyor.başka birşey yok herkes şunu kullan, yok bunu yap nasıl yapılacağı hakkında birşey söyleyen yok.Ya kimse detaylı birşey bilmiyor yada bildiğini saklayıp akıl vermeye pek hevesli.Tamam anlıyorum hazırcılığı ben de sevmem ancak şu anda ihtiyacım olan şey bir örnek zaten benim istediğim şeyi birebir yapan birisini bulmak imkansız. elbetteki onu ben geliştireceğim sadece yol gösterici ÇALIŞAN basit bir örnek . İnsanlar amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalmasınlar diye bu forumlar açılıyor. Ancak anladığım kadarı ile bizim daha paylaşım hakkında almamız gereken çok yol var....Neyse ben amerikayı keşfetmek için okyanusa açılıyorum size kolay gelsin.

S.A.
Sn. Arkadaşım bazı konularda haksızsın kimse sana aha al demez. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi işte burada hazırı var olmaz. Modbus kod için tam oturması için neredeyse totalda 2 yılım geçti tabi bu 2 yılda çalışmlarımı kullandım. ilk önce anlamak için master ile başladım. CRC nedir ne yapar onu çözdüm. Master istemek, yazmak ve okumak için ne yapar işlemi nedir bunları çözdüm. Slavi çözmek için masterden kod yolladım slave ne yolluyor nasıl bir tepki veriyor CRC si nedir? Masterde bu konuda baya başarılı oldum tek sorguda 100 word datayı pic18f452 ile alıyordum ama neredeyse masterin tx ledi yanık kalıyordu bunun doğrultusunda slaveyi çözdüm.
Şimdi birilerine kızmanın anlamı yok böyle emekler sarf edilince insanlar biraz tedirgin bakıyor ama size gittikleri yolda çabuk ilerlemeniz için ışık tutuyorlar.
Birden çıkıp pat diye istek yapıp bu insanlara kızmanızın anlamı yok. Böyle olursa o ışık tutanşarıda kaybedersiniz.
mert07