Sinüs Filtre

Başlatan mhtgkc, 22 Mayıs 2013, 00:49:59

mhtgkc

Arkadaşlar bir tane kare dalga inverter yaptım ama trafo çıkışındaki 220 V kare dalgayı sinüsoidal dalgaya çevirmek istiyorum. Bunun içinden sonunda bir filtre kullanmak istiyorum. Bu konuda nasıl bir filtre yapmalıyım. Bilgili olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi ?

xenix

Sanırım inverter çıkışında şöyle bir "quasi square wave" dalga var:

Bunu sinüse yaklaştırmak için invertör çıkışında LC filtre kullanmalısın. Peki değerlere nasıl karar vereceksin? Öncelikle indüktör değerini belirleyebilirsin. İndüktör üzerinden 50Hz akım akacak, bu durumda indüktör üzerinde:

V=w*L*I=2*pi*f*L*I değerinde gerilim düşümü olur.  Bu gerilim düşümünün fazla olmasını istemezsin. Örnek vermek gerekirse, inverter çıkış geriliminin 1. harmoniği (50Hz) 220V iken, indüktör üzerinde 100V kaybedersen çıkış gerilimin 120V olur. 10V civarında bir gerilim düşümü kabul ederek Indüktör değerini belirleyebilirsin. C değerini de resonans noktası( 1/(2*pi*sqrt(L*C)) 50Hz'in yaklaşık 2.5 katı (125Hz) olacak şekilde seçebilirsin.

Yukardaki hesaplara uygun filtre tasarladığında göreceksinki yüksüz durumda sadece filtrenin çektiği akım yük akımının 3-5 katı çıkacak. Bu durumda indüktör değerini artırıp kondansatör değerini düşürerek filtre akımını azaltabilirsin, bu durumda da yine indüktör üzerindeki gerilim düşümü artacaktır.

Herhangi bir similasyon programında bu değerleri deneyerek sonucu incelemeli, ve istediğin performansı sağlayana kadar değerler ile oynamalısın.

mhtgkc

Rezonans frekansına göre seçim yaparsak sistemin rezonansa girme olasılığı olmaz mı ?

xenix

İşte rezonsa girmesin diye rezonans frekansını dikkate alarak seçim yapıyoruz :)

İnvertör çıkış geriliminde tek harmoniklerin yanında çift harmoniklerin de olduğunu varsayarsak, LC devrenin rezonans frekansını 50,100,150,200,250 Hz gibi değerlere ayarlarsan rezonansa girer. Bu yüzden 100-150 Hz arası veya 150-200Hz arası değerlere ayarlanabilir, ben de 125Hz tavsiye etmiştim. 50-100Hz arasına ayarlanınca kuvvetlendirme çok fazla oluyor, neredeyse rezonans başlangıcı.