Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ds1302 rtc saat çalışmıyor

Başlatan Recep METE, 24 Mayıs 2013, 21:11:30

Recep METE

Arkadaşlar breadboarda ds1302 rtc uygulamasını kurdum.Program olarak Serdar Çiçek hocanın açık kaynak kodunu kullandım.Lcd ekranda saat ve takvim görünüyor ancak çalışmıyor.Tarih:00/00/2000 saat: 00:00:00 şeklinde duruyor.Saat ve takvim ilerlemiyor.Bu neden olabilir arkadaşlar. İkinci sorum da şu olacak Vcc1 bacağına +3 volt uygulayacağım(iki tane kalem pil) +bacağını 8 nolu bacağa takacağım acaba şaseyi nereye bağlayacağım.Bu konulardaki yardımlarınızı bekliyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Kabil ATICI

1302süper kondansatörle çalışan bir modeldi. 8. bacak ile gnd arasına...

Bu durumda ya entergrenin saat kristali çalışmıyor,ya da ch bitini sıfırlamadın..
ambar7

Murat Mert

Rtc ye çok fazla hızlı sorguya girmeyin biraz aralık zamanını düşürün benim başıma ilk kullandığımda böyle birşey gelmişti ben sorgu aralığını döngüde counter oluşturarak yapıca çalışmaya başlamıştı belki aynı sorun olabilir.
mert07

talatesgar

Ben bir projemde ds1307 kullanmış idim. Orada şöyle bir durum başıma gelmişti. ilk önce denemek için okuma yaptım baktım hep senin dediğin gibi 00:00 'da duruyor. Sonra yeni bir saat ve tarih ayarladım. Ondan sonra sorgulama yaptığımda saniyenin saydığını saatin çalıştıgını gördüm. YAni entegreyi taktıktan sonra bir defaya mahsus bir saat tarih ayarı yapmak gerekiyor çalışması için(datasheetten bakmıstım. saat tarih ayarı yaparken bir registry'nin durumunu değiştiriyordu). Sonra pil takılı kaldığı sürece sorun yok zaten.
senin durumda bu şekilde olabilir belki. Saat tarih ayarı yapmayı denemeni tavsiye ederim. .

ds1302'nin datasheetine baktım. orada da benzer durum varmış.
80h adresindeki BIT7 - CH 'ı 0 yapmak gerekiyormus.

CH biti ile osilatörü başlatıyor yada durduruyorsun. 1 yaptıgında osilatör duruyor. Bu durumda düşük güç modunda oluyormus.  0 yaptıgında ise osilatör normal çalışmasına başlıyor.

Bunu özelliği(osilatör kontrolü) koymalarındaki amaç su olabilir. Bir ürün ürettiniz satıyorsunuz. Ürünün müşteriye ulaşacağı zaman belli değil. depoda, satıcıda bekler vs. bu durumda içindeki pili bitirmesin. Müşteri satın alıdıgnda saati ayarlasın ondan sonra çalışmaya baslasın.  Pili ondan sonra kullanmaya başlasın.

CLOCK HALT FLAG
Bit 7 of the seconds register is defined as the clock halt (CH)
flag. When this bit is set to logic 1, the clock oscillator
is stopped and the DS1302 is placed into a low-power stand
by mode with a current drain of less than 100nA. When
this bit is written to logic 0, the clock will
start. The initial power-on state is not defined.

kolay gelsin.