Robot kol yapmak

Başlatan mucit, 21 Temmuz 2013, 21:21:00

mucit

s.a arkadaşlar robot kol yapmak istiyorum nasıl yapılır neler gereklidir yardımcı olurmusunuz acaba ??? 

cinque

Bilgisayar kontrollü mü yapmak istiyorsun butonla kontrol mü?

Mikrodenetleyici bilgin nasıl? Timerlarla aran nasıl?

Hobi amaçlı temel olarak 3 bileşenden oluşuyor; Mekanik iskelet, servo motorlar, kontrol kartı

Mekanik iskelet olarak ince alüminyumlar kullanabilirsin.

Servo motor seçimi biraz bütçeye bakıyor. Ama çok ağır yüklerle uğraşmayacaksan metal dişli standard bir servo düşünebilirsin.

Kontrol kartı olarak mikrodenetleyici ile PWM sinyal üretmen gerekiyor. Inputların nasıl olacağına karar vermelisin (Buton, Pot, PC haberleşmesi vs) Önce tasarımı tamamla ardından gerekli bileşenler için kısım kısım üzerine git derim.

Analyzer

Selam,

Robot kol olarak nasıl bir şey düşünüyorsunuz. Yumurta büyüklüğünde bir objenin yerini değiştirmekse amaç, servo içeren eklemli bir sistem kolay olur. Uç kısmında tutacak yeri internette "gripper" olarak aratabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Kabil ATICI

biraz mekanik,biraz elektronik, biraz yazılım ve iyi bir hayal gücü.
yani ayaklar ve kanatla. Epey de merak ve bolca zaman..
ambar7

Tagli

Bu tamamen kolun ne kadar profesyonel olacağına bağlı. Yani kolun yetenekleri ile ilgili. Kol belli bir pozisyona mı gidecek? Gittiği yere noktasal olarak ulaşması yeterli mi yoksa uç elemanın açısal yönelimi de gerekiyor mu? Belli bir hız profilini mi izleyecek? Kuvvet kontrolü gerekiyor mu? İşin derinliğine inildiğinde bunlar çok karmaşık konular. En temel seviyede bile kinematik ve ters kinematik bilgisi gerekli.

Ben de bu işleri çok biliyor değilim, sadece konu başlıklarını biliyorum. Olayın mekanik - geometrik kısmı makine mühendisliği alanına giriyor ve genelde lisans eğitiminde temel seviyede seçmeli ders olarak verilir. Maalesef benim okulumda bu ders yoktu. Ancak yakın zamanda bu kitaptan çalışmaya başladım.

Basit ve birkaç eksenli bir robot yapmak için birkaç hobi servo ve bunları birbirine bağlayacak elemanlar yeterli. Bir de tabi mikrodenetleyici. Ama yine de istenilen bir konuma gidebilmek için ters kinematik bilgisi şart.
Gökçe Tağlıoğlu

mucit

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ilginiz için...
öncelikle  kendim elektronikçiyim yani azbuçuk bu işlerden anlarım. :) 
yapmak istediğim robot kol yukarı aşşa sağa sola dönse yeter. birde bu işin mekanik kısmını nasıl tasarlıyacaz ? sıfırdan herşeyini kendimiz mi yapacaz yoksa internette hazır  plan proje bişey varmıdır ? 

Kabil ATICI

Servo magazine diye bir dergi olacak onda olabilir.
Bilmiyorum internette hangi sayıları var,
Bu sözünü ettiğim dergi robotik çalışmalar konusun teorik ve pratik bilgiler veriyor
ambar7

yldzelektronik

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.