5 girişli VEYA Kapısı Entegresi???

Başlatan SCHOTTKY, 25 Aralık 2004, 12:51:43

SCHOTTKY

Arkadaşlar,
5 veya daha fazla girişili VEYA Kapısı entegresini(TTL veya CMOS farketmez ama CMOS tercihimdir)nereden bulabilirim.Yani bu entgrenin adı nedir?Google'da aradım bulamadım.Veya bu tip bilgileri edinebileceğim bir kaynak adresi biliyor musunuz?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Prof.EleCTroN

4072 - çift 4-giriş veya kapısı yada 4075 - üçlü 3-giriş veya kapısı ile 5 veya daha fazla girişli veya kapısı yapabilirsin.

oziant

entegre olması şart değilse
5 tane diyot kullan
1n4148 katotlarını birleştir
anotları kapı girişi olur tavsiye ederim
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

SCHOTTKY

Arkadaşlar,
DTL,DRL,RTL,TTL ve CMOS yöntemleriyle lojik kapğı yapmayı biliyorum, zaten yapmayı da düşündüm.Ama projemde çok fazla bit girişi var ve bu yöntemleri kullanmak yerine entegre kullanmak en mantıklısı.Eğer 5 girişli veya kapısı bulursam işim kolaylıkla çözülecek.Ve projemde mecburen 5 girişli kullanmak zorundasyım kapıları, yani 3 veya 4 girişlileri birleştirip başka kağpı elde etme alternatifim yok.Çünkü eğer bulamazsam başka bir yöntem kullaancağım.

aster

CMOS TA isteğinize uyarlanacak tek malzeme bu
http://www.st.com/stonline/books/ascii/docs/2051.htm
olmaz dersen 1 pic le istediğinin aynısını yapacaksın
ama cmos demiş sin 5 volt tan yukardamı çalışacak ?
veya en basiti oziant'in dediğini yapacaksın, karar senin

DumrulBey

Merhaba,

Sanırım 74LS260 (Dual 5-Input NOR Gate) işinizi görebilir. Çıkışa bir değilleyici kapısı (Not Logic) ile işlem tamam. Zaten devrenizde sağda solda kullanılmayan boşta değilleyici kapısı kalmıştır.

Muhtemelen bunun CMOS karşılığı vardır. Ama arşivimde göremedim. Aslında bu benim hatam, dosya isimleri numara halinde bırakmışım. Yani 74xx serisini tek tek özelliklerine göre dosya ismini değiştirmiştim. CMOS'larda ise bir kaçını işaretlemişim. O yüzden bulamadım belki Aster'in verdiği adreste tanımlanmıştır.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

SCHOTTKY

Cevabınız için teşekkür ederim kısa bir süre önce ben de bu entegreyi tesadüfen buldum katalogta.Ama piyasada bulunur mu onu bilemem.Zaten ben projemi PIC ile yapmaya karar verdim.

Tekrar teşekkürler.