Çok çıkışlı SMPS

Başlatan Icarus, 16 Ağustos 2013, 13:46:54

Icarus

2 Farklı çıkış gerilimi olan bir smps yapmak istiyorum ancak 4 çıkışında regüleli olması gerekiyor (2 tane simetrik DC çıkış)
Bunu yapmak için pratik kolay bir teknik varmı ?

muhendisbey

kaç amper kaçar volt?
2 yada 3A'lik akım için LM2596 kullanabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Icarus

Teşekkürler
giriş 18V çıkışlar 2x18V'den 2 tane 4x18V

Ama bu IC'i (LM2596) kullanırsam 4 tane ayrı konverter yapmam gerekecek, 4 taneside ciddi bir minimum load akımına ihtiyaç duyacaklar ?

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Icarus

Datasheet'e sayfa 23'te var.
Yaptığınız dizayna göre yaklaşık 0.5A minimum yük akımına ihtiyaç duyuyor.

ErsinErce

simetrik smps biraz sıkıntılı hocam flyback yapısına yönelirseniz negatif kısımda daha az sorunla uğraşırsınız.

HexfeT

Sayfa 23 de grafiğin 0,5A ile başlaması min. 0,5A yük akımı çekilmesi gereken bir dizayn olduğu anlamına gelmiyor. Orada ripple akımından bahsedilmiş ki 0,5A altındaki bir yük durumunda oluşacak ripple akımı küçük olduğundan dikkate alınmamış olsa gerek.

Icarus

Alıntı yapılan: HexfeT - 16 Ağustos 2013, 18:48:22
Sayfa 23 de grafiğin 0,5A ile başlaması min. 0,5A yük akımı çekilmesi gereken bir dizayn olduğu anlamına gelmiyor.
Bende öyle birşey demedim zaten
Sayfayı dikkatli okursak (23,24), konverterin CCM'den DCM'e geçtiği akımın nasıl hesaplanacağını anlatıyor, kendisi minimum akımı 0.3A olarak buluyor, benimde "yaklaşık" 0.5A dememin nedeni o.

mesaj birleştirme:: 16 Ağustos 2013, 19:23:20

Alıntı yapılan: ErsinErce - 16 Ağustos 2013, 18:38:14
simetrik smps biraz sıkıntılı hocam flyback yapısına yönelirseniz negatif kısımda daha az sorunla uğraşırsınız.
Evet, secondary side regülasyon yapmadan "sihirli" bir çözüm arıyorum ama bulamadım :(