Yüksek akımlı gerilim düşürme

Başlatan Mnemonic, 25 Ağustos 2013, 18:04:27

Mnemonic

Arkadaşlar merhaba,
300V DC bara gerilimini 47V'a indirmem ve bunun üzerinden yaklaşık olarak 60A akım çekmem gerekiyor.
mevcut DC gerilimi aşağıdaki metod ile uygun yüksek akımlı gerilime çevirmem mümkünmüdür.
birde akım çekmediğim esnada sorun yaşarmıyım ?

mufitsozen

verdiginiz devrede 300V DCden 60A cekiliyor, verim cok dusuk olacaktir (kullanilan guc 47x60=2820W , baradan harcanan guc 300x60=18000W. aradaki fark sizin devreniz tarafindan kullanilacaktir. Cooook buyuk sogutuculara hatta ciddi sogutma sistemlerine ihtiyaciniz olacaktir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mnemonic

Müfit bey verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim
peki bana bunu doğru şekilde yapabileceğim yolu gösterirmisiniz ?

VFR

Kullanman gereken şey anahtarlamalı DC-DC dönüştürücü.
Daha yüksek verimler ile istediğini elde edebilirsin.

mistek

30volt 1 amper üzeri her yol switching DC-DC dönüştürülere çıkıyor. Alternatifini ben bulamadım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mnemonic - 25 Ağustos 2013, 18:24:17
Müfit bey verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim
peki bana bunu doğru şekilde yapabileceğim yolu gösterirmisiniz ?

dogru yontem icin tam olarak gereksinimlerinizi bilmem lazim

ne kadar regulasyon, uygulama nedir, kalkis akimi nedir vb

kisaca ne yapmak istiyorsunuz, sure ne kadar, butce ne kadar, teknik gereksinimler nedir, uygulama ortami?(ucak mı, kamyonmu, fabrikami? bilgisayar merkezimi?)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

CLR

Alıntı yapılan: Mnemonic - 25 Ağustos 2013, 18:04:27
Arkadaşlar merhaba,
300V DC bara gerilimini 47V'a indirmem ve bunun üzerinden yaklaşık olarak 60A akım çekmem gerekiyor.
mevcut DC gerilimi aşağıdaki metod ile uygun yüksek akımlı gerilime çevirmem mümkünmüdür.

standart 220Vac'de çalışan 48V switch mode power supply'lardan kullan, 75A bulamazsan, eğer yükün parçalara bölünebiliyorsa, ki büyük ihtimalle bölünüyordur, 48V/25A gibi seçenekleri araştır
Knowledge and Experience are Power

OG

Alıntı yapılan: Mnemonic - 25 Ağustos 2013, 18:04:27
Arkadaşlar merhaba,

İşini muhtemelen bu çözebilir,

http://www.meanwell.com/search/rsp-3000/default.htm  (48V olan)

Satıcısı,
http://www.koctaspower.com/tr/iletisimkroki-2

http://www.koctasteknoloji.com/tr/meanwell-buyuk-gucler
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Logan

Full bridge ya da Two switching forward topoloji ile dönüştürücü yapman gerekir. Çıkış akımın ve voltajın yüksek. 2800W güçten bahsediyorsun. 300V DC demişsin. Anladığım kadarıyla kullanacağın cihaz 220V beslemeli. Ayrıca primer besleme tarafını da sağlam tutman gerekecek. En iyi ihtimalle sistem %60 verimle çalışsa 2800 çıkış gücü elde edebilmek için girişte 5500 W gibi bir kullanımın olacak. Bu da aşağı yukarı 18-20A AC akıma tekamül eder. Eğer daha önce güç elektroniği konusunda deneyimin yoksa ve bu tarz işlerle haşır neşir olmadıysan OG'un gönderdiği linklere göz at.
İmza.

Mnemonic

Merhaba arkadaşlar
hepinize verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim
ben konuyu biraz daha açayım daha net anlaşılacak.
aslında derdim trafo kullanmadan 45-48V 3kw çıkışlı bir dc gerilime ihtiyacım var 300V dc diyerek kafanızı karıştırmayayım.
sistem 220V Ac üzerinde çalışacak ve 48V DC 60A çıkışa sahip olacak devrenin devaminda özel bir modül kullanarak bir invertor yapacağım.
trafoyu ürün endüstriyel bir el kumandası olması nedeni ile ağırlık ve boyut yüzünden kullanamıyorum. dolayısı ile farklı bir yöntem kullanmak zorundayım.
aynı sebebten dolayı meanwell ürünlerinide kulanamıyorum.
ancak ünite içerisinde devreyi kendim yaptığım taktirde meanwell ürünü büyüklüğünde bir devre yaparsam benim için yeterli olacaktır

asma

Olay benim için hiç netleşmedi.  :)
3kW trafo tek başına düşünüldüğünde smps nin kaç katı büyük ve ağırdır. Doğrultma ve filtre elemanları ise smps kadar yere ancak sığar.
Sizin önerdiğiniz devre ise trafo kullanmaktan daha fazla yer (soğutma düzeneği) kaplar.
Önerilen çözüm ise akla gelen en küçük, en hafif alternatiftir.
Önerilen marka model ise piyasada bulunan hem ucuz hem güvenilir markanın iyi bir modeli. Yani kısa süreli 62,5A değerini geçmenize izin veren bu cihaz size yeterli gelmiyorsa paralel kullanım imkanı da veriyor. Basit bir kontakla açma kapatma da yapıyor.  ;)

3kW smps sığmıyor, 3kW invertör sığıyor yada ikisi birden sığmıyor. %90 verimle çalışan bu devreden dahamı küçük sizin özel modülünüz?
Belki 220Vac ile çalışanını arasanız veya çalışacak hale getirseniz daha az uğraşırsınız.

Anlamadığım bir konu da endüstriyel el kumandasında nasıl bir anahtarlama elemanı kullanacaksınız? 60A güç kaynağı olduğuna göre 20A lik butonlar olacak heralde ve üç defa basınca yapışıp kalmamasıda önemli. Yarı iletken elemanlarla anahtarlama da yapabilirsiniz tabiki ama neden 3kW güç ayrı bir panelde olmuyor, kumanda içinde yalnızca kontrol devresi olur.  ???

Kolay gelsin.

Mnemonic

Merhaba,
tabiki sormuş olduğunuz her sorunun manası ve cevabı var. ancak onlar zaten çözümlenmiş ve artık göz ardı edilmiş konular olduğu için konuşmaya gerek yok.
kabaca toparlayacak olursak meanwell bahsi geçen modülü(ki ben onun için çok uzun zaman önce görüştüm) 750$ para istiyor. benim aynı yapıdaki bir devreyi kendim yaparak ürettiğim kaynakdan çekmek istediğim kaynağıda aynı pcb üzerine yerleştirerek tek bir devre oluşturmak gereklı(maliyet açısından) kısacası benim smps yada farklı bir metodla 48V 60A üretebileceğim bir kaynak şemasına yada yoluna ihtiyacım ve bu sistem meanwell kutusundan büyük olmamalı

şimdi lütfen bana bu konuda yol gösterebilecek arkadaşlar varsa nasıl yapmam gerektıgını belırtırse çok sevinirim

OG

Meanwell işin ustası, kalitesi. O verim ile daha iyisini yapanın çıkacağını sanmıyorum.

Bu tür işler de ciddi tecrübe istediğinden 1 adet alıp kopyalayabilirsiniz. Montajını istediğiniz yere uygun dizayn edebilirsiniz. Ama ondan iyi bir ürün çıkaracağınızı, daha iyi bir tavsiye alacağınızı sanmıyorum, hatta eminim diyebilirim.  Belki bazı parçalarını falan iptal edebilirsiniz, giriş filtreleri gibi. O da kaliteyi düşürür.

Mnemonic

Arkadaşlar bana kısacası 48V 60A kaynak lazım
nasıl elde ederim

OG

Kaynak Makinesi farklı şey, kısa devre davranışları normal ps lerden farklı oluyor. Forumda verilen linklerde güzel örnekler vardı.