Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Arduino ?

Başlatan eml581, 03 Eylül 2013, 01:20:47

eml581

Meraba arkadaşlar isimini hep duyudm ama ilgilenip bakmamsıştım arduino biraz araştırma yaptım ama pek bişi anlamdım
açık kodlu yazılımmış örnek çokmuş kolaymış gibi bir sürü şey söylüyorlar fiyatıda baktım http://urun.gittigidiyor.com/beyaz-esya-ev-aletleri/arduino-uno-elektronik-gelistirme-karti-92801697#product-information bizim pic programlayıcı kitlerimizden ucuz ne iş yapar ki bu düşünceleriniz bekleriyorum Teşekkrüler

(Benzer bir konu açtıysam Moderatörden Özür Dİlerim )

polleme

Arduino Türkiye sitesine bakarak ve aşağıdaki yazıyı okuyarak incelemeye başlayabilirsiniz.

http://arduinoturkiye.com/arduino-nedir-ve-ne-degildir/

Gökhan BEKEN

Arduino iyimidir?
Cevap neye göre kime göre?
Şahsen iyi birşey olduğunu düşünüyorum. Ancak hobi olarak ilgilenenler ve "işimi görsünde aman..." diyenler için öyle düşünüyorum.
Tabiri caizse ben demlenmiş çayı içmeyi değil kendi demlediğim çayı içmeyi seviyorum.
Diyebilirsiniz ki "çok biliyorsan ozaman chiplerinide kendin üret"
Ben "ben çay üretmeyi değil çayı demlemeyi ve içmeyi seviyorum"
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

Bu biraz da yaptığınız veya yapmak istediğiniz işe ne kadar kaynak ayırabildiğiniz ile alakalı. Günümüzde en değerli ve kısıtlı kaynak zaman. Bir öğrenci için zamandan çok daha değerli şeyler olabilir elbette. Ben, elektroniği çok seven, ama ona haftada 2-3 saatten daha fazla zaman ayıramayan biri olarak beni en az uğraştırıp sonuç almamı sağlayacak sistemlere yöneliyorum. Arduino da bunlardan biri. Arduino ile devre kurmadan, PCB yapmadan, kolay anlaşılır bir komut seti ile çok kısa sürede istediğiniz kodları kolayca yapıp proje çalışmanızı yürütebiliyorsunuz. Keza üzerine Linux kurulan kartlar da benzer. Üstelik bu konuda çok fazla kaynak ve kitap ta var. Ama ARM tabanlı sistemlerde çok daha fazla parametreye hakim olmak gerektiğinden hakim olacak düzeyde zamanı bir türlü ayıramadım.

Bu sebeplerle evimde 4-5 adet Arduino kart bulunduruyorum, amacıma uygun kartı seçip kısa sürede denemeler yapabiliyorum.

Kabil ATICI

Herkesin elinin altında doğrudan bir işlemciyi kullanacak kart yapma imkanı yoktur. Olsa bile çalışır hale getirmek yerine göre bir donanım bilgisi gerektirir. Hele ki işlemci programlama işine yeni başlamış biri için ciddi bir sorundur. Kaldı ki yerine göre bir de programlayıcı gerektirir. (ek masraf)
Bu tür bir donanım ile (geliştirici kartı diyelim) ve ek bir kaç devre elemanı ile  neredeyse suya sabuna dokunmadan çalışır haldeki bir donanım ile program yazımına geçilebilir.

Kısaca "geliştirme kit"i diyebiliriz...

Not: Bu ürünler için pic işlemci desteği var mı bilemiyorum, ama gördüklerim Atmel serisi işlemcileri kullanacak şekilde tasarlanmış... (Konu Microchip Pic başlığı altında açıldığı için belirtme ihtiyacı hissetim.)
ambar7

CoşkuN

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Eylül 2013, 12:02:09
Herkesin elinin altında doğrudan bir işlemciyi kullanacak kart yapma imkanı yoktur. Olsa bile çalışır hale getirmek yerine göre bir donanım bilgisi gerektirir. Hele ki işlemci programlama işine yeni başlamış biri için ciddi bir sorundur. Kaldı ki yerine göre bir de programlayıcı gerektirir. (ek masraf)
Bu tür bir donanım ile (geliştirici kartı diyelim) ve ek bir kaç devre elemanı ile  neredeyse suya sabuna dokunmadan çalışır haldeki bir donanım ile program yazımına geçilebilir.

Kısaca "geliştirme kit"i diyebiliriz...

Not: Bu ürünler için pic işlemci desteği var mı bilemiyorum, ama gördüklerim Atmel serisi işlemcileri kullanacak şekilde tasarlanmış... (Konu Microchip Pic başlığı altında açıldığı için belirtme ihtiyacı hissetim.)

Microchip firması da Arduino benzeri bir platform çıkardı: http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/press-release/microchip-announces-arduino-co.html

http://www.digilentinc.com/Products/Detail.cfm?Prod=CHIPKIT-MAX32

polleme

Micochip'in Chipkit'i uzun süredir piyasada var, Arduino formunda, Arduino'nun birçok kartını kullanabiliyor ve Arduino benzeri bir program var. Arduino'dan biraz pahalı.

http://www.elektrovadi.com/chipKIT-Uno32,PR-1108.html

eml581

Ozamn arduino nedir ne değildir bilmek gerek ama fazlada sarmamak gerek tembelliğe yol açabilir. Şuan Pic programlamaya devam ozmn 
Teşkkrüler arkadaşlar

polleme

Tembelliğe yolaçma konusu biraz da amaca bağlı. Ne yapmak istiyorsunuz ve hangi araçları kullanacaksınız sorularını sormak gerek.

eml581

herhangi bir proje yok konuyla ilgili

ttg

kavramları öğrenmek için ve hobi için iyi, ancak şu an sektörel bir açısını yakalayamıyorum. Arduino dediğimiz de aslında atmel atmega çipleri üzerine bir bootloader atıp indirdiğiniz derleyiciyle kodu derlemekten geçiyor. Kodu yüklerken de bootloader sayesinde seri port kullanıyorsunuz böylece programlayıcı ihtiyacı kalmıyor. Öğrenme amaçlı kesin öneririm ama tek başına yeterli değil bence, bir kere halihazırdaki fonksiyonlarında doğru düzgün kesme ya da timer yok. En basidinden seri port kesmesi yok meydanda, ana program döngüsünde sürekli buffer kontrolü gerekiyor(varsa da ciddi anlamda aradım ama bulamadım). Timer lar da aynı şekilde. He yok ille kullancam derseniz de arduino kodunun içine atmega kodları yazmanız gerekiyor o da işi kolaylaştıracağına daha zorlaştırmış oluyor.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

polleme

Alıntı yapılan: ttg - 03 Eylül 2013, 17:07:08
kavramları öğrenmek için ve hobi için iyi, ancak şu an sektörel bir açısını yakalayamıyorum. Arduino dediğimiz de aslında atmel atmega çipleri üzerine bir bootloader atıp indirdiğiniz derleyiciyle kodu derlemekten geçiyor. Kodu yüklerken de bootloader sayesinde seri port kullanıyorsunuz böylece programlayıcı ihtiyacı kalmıyor. Öğrenme amaçlı kesin öneririm ama tek başına yeterli değil bence, bir kere halihazırdaki fonksiyonlarında doğru düzgün kesme ya da timer yok. En basidinden seri port kesmesi yok meydanda, ana program döngüsünde sürekli buffer kontrolü gerekiyor(varsa da ciddi anlamda aradım ama bulamadım). Timer lar da aynı şekilde. He yok ille kullancam derseniz de arduino kodunun içine atmega kodları yazmanız gerekiyor o da işi kolaylaştıracağına daha zorlaştırmış oluyor.

Güzel bir konuya değindiniz. Aslında anlatmak istediğim de bu zaten. Arduino ile yapılabilecek bir işi Arduino ile yapmak gerek. Onun yetersiz kaldığı yerde duruma gore pcDuino, Raspberry Pi, mbed, Beaglebone gibi uygun bir platformu seçip kullanmak sözkonusu olabilir. Benim ana amacım öğrenmek ve hobi olarak uğraşmak. O nedenle bu kartların hepsi elimde var. Hatta STM32F4 Discovery ve MSP430 da var. PIC ve AVR de var ve onları da kullanıyorum. Yapacağım işte bağlantı, programlama ve işlerlik açısından hangisi uygunsa onu tercih etmeye çalışıyorum. Dil olarak öncelikle Python, olmazsa C tercihim oluyor. Kimi zaman Linux Shell de kullanıyorum. Kısacası tek bir dil ve platformun bağımlısı değilim, hangisi işime gelirse o anda doğrusu o.

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2013, 17:41:37

Bu arada şunu eklemem gerek: Eğer profesyonel olarak bir proje yapacak olsaydım tek bir platform veya donanım seçip tek bir dille devam ederdim. Böylece teknik hakimiyet ve süreklilik üst seviyede olur. Bu durum için yukarıdaki yaklaşımım çok da doğru olmaz, zira herşeyle biraz uğraşan hiçbirini tam bilmez. Ama benim amacım hobi olunca böylesi daha keyifli oluyor. (En azından benim için)