Inverter dalga şekilleri

Başlatan esensoy, 04 Eylül 2013, 00:58:57

esensoy

Selam arkadaşlar, aşağıdaki devre ve skop görüntüleri için gözünüze takılan her türlü hata ve iyileştirme önerisini beklemekteyim,

İlk skop görüntüsü igbt modül C1-E2 arası, yani şemada D1-TR1 birleşim noktası ile D3-TR2 birleşim noktası,
     İkincisi ise aynı noktalardan daha yüksek time/div (5ms) değeri için görülen dalga şeklidir, bu şekil dc baranın iyi olmadığının     göstergesi midir ? İyileştirmek için ne yapmak lazım?
     Üçüncü görüntü ise igbt modül C2E1-E2 arası görüntüdür,
     Mavi dalga şekli C3 üzerinden okunmuştur,

Bu şekiller ölçülürken devreye varyaktan 60V AC girilmiştir,

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

2-

3-

4-
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

esensoy

xenix

1µF 1200V kondansatör sayesinde DC Link geriliminde overshoot gerilim oluşmamış. Bence TR1, TR2, ve 1µF dan oluşan döngünün kaçak indüktansı minimize edilmiş, olması gereken de bu.

Benim dikkatimi çeken şey ise DC link üzerinde oluşan düşük frekanslı (~250kHz) salınım. Bu salınım bence C1,C2,D3,1µF,D1 döngüsünün kaçak indüktansı ile, C1,C2,1µF kondansatörlerinin eşdeğer kapasitansı (~1µF) arasında oluyor. Rezonans formulünden bu kaçak indüktansın 400nH olduğunu hesaplayabiliriz. Eğer tasarıma özellikle dikkat edilmediyse bu değer gayet normaldir.

Eğer bu salınımı azaltmak istiyorsanız C1,C2,D3,1µF,D1 döngüsünün alanını azaltın.

esensoy

hocam teşekkürler,
D2 ve D4 MDD modül içindeki diyotlar, yavaş kalıyor mudur sence?
Daha hızlı diyotlar paralelliyeyim mi?

Bir de dc bara yı daha da düzeltmek istesek ne yapmak lazım? snubber değerleri yeterli mi?

OptimusPrime

bu bağlantı şeklinin bir adı var mı???
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

esensoy

Tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım?

OptimusPrime

D1 ve 3 ü kısa devre edersen sima yabancı gelmiyor. :) fakat bu diyotlar eklenince bu topolojinin adı ne oluyor onu soruyorum...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

esensoy

D1-D3 IGBT yi koruma amaçlı,
D1 D3 dolayısıyla IGBT içindeki diyot işlevsiz kalıyor, dolayısıyla D2 D4 ekleniyor,
topolojinin herhangi bir ismi var mı bilmiyor, yoksa #direnigbt diyebiliriz mesela:)

OptimusPrime

peki bu koruma mantığı nereden icap etti. bir yerde mi okudun, konuyla ilgili bir pdf var mı elinde veya bir kaynak gösterebilir misin???

esensoy

Çok şema inceledim, bazı inverter dizaynlarında karşılaşmıştım, deniyorum, kaynak ta hatırlamıyorum neredeydi,

Bu devrede problem pikler inanılmaz seviyelere çıkıyor,
Varyak ile besliyorum,
Varyak çıkışında faz üzerinde akım sınırlama amaçlı 220V-24V, yaklaşık 28mH, trafonun sekonderinden seri geçiyorum,
100-120V AC girişe kadar çalışıyor ama 220ye çıkarsan igbt genelde bozuluyor,