EMC testine giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşırmısınız?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:33:58

CLR

Bir sinyalin yayınım yapması için sadece voltaj seviyesi yeterli değildir, önemli olan sinyalin gücü ve bu gücü yayacak anten yapısı

Ayrıca microcontrollerden çıkan periyodik sinyaller ideal değildir, genellikle portlar cmos push-pull yapıdadır bu nedenle çıkışta voltaj level değişirken yüksek akım impuls'lar oluşur(kapasitif etkilerden), karadalga fourier ideal karedalga sinyaller içindir, buradaki ideal değildir.

Karedalga + impulse'lerden oluşur.

Karedalda tek harmonikler oluşturur fakat impulsler her çift hemde tek harmonikler oluştururlar.
Yoksa zaten yukarıda verdiğim harmonik grafikleri karadalga fourier'i destelemesi gerekirdi. 

icarus bayağı bir profesyonel yardım aldın bu başlık altında forumdan, hemde ücretsiz  :)
Knowledge and Experience are Power

Icarus

CLR, 3-4MHz'lik bir mcu 200MHz'de harmonik üretemez diyorken, değişe değişe bu noktaya kadar geldi
Ama yine gol yok. Çünkü 74xx'ler CMOS değil TTL :) O yüzden o impuls'lardan yok :)

CLR

Alıntı yapılan: Icarus - 09 Eylül 2013, 00:59:31
CLR, 3-4MHz'lik bir mcu 200MHz'de harmonik üretemez diyorken, değişe değişe bu noktaya kadar geldi
Ama yine gol yok. Çünkü 74xx'ler CMOS değil TTL :) O yüzden o impuls'lardan yok :)

Icarus, ben hiç değişmedim, sen de değişmedin, hep boş yazıyorsun, ilk cevabında boşdu son cevabında, teorik ve pratik namına bir tane kelime geçmedi .Hem sen bu işi hiç bilmiyormuşsun, cmos olması önemli değil her türlü anahtarlama elemanında bu durum oluşur. 
Bu arada 74xx serisinin tümü TTL değildir, 74HC,74HCT,74ACT.... serisi cmostur, muhtemelen senin kullandıklarında bunlardan biridir, 74 ile başlıyor diye TTL zannedenlendensindir. Cmos varken neden TTL
kullandın, 4Mhz'den 10Mhz harmonikleri nasıl oluşturduğunu açıklayamadın, bunu açıkla bari.
Knowledge and Experience are Power