PIC lerdeki ADC birimi ile harici ADC birimleri arasındaki farklar nelerdir?

Başlatan musti463, 27 Eylül 2013, 21:38:23

musti463

PIC lerdeki ADC birimi ile harici ADC birimleri arasındaki farklar nelerdir?Mesela harici ADC birimlerinin offset gerilimi ile PIC lerdeki dahili ADC birimlerinin offset gerilimi hangi seviyede aralarında çok fark var mı? ADC entegrelerinin avantajları nelerdir?
Mustafa Emir SADE

ayhan_eee

Harici entegre kullanmak için PIC içindeki 10 bitlik ADC size yeterli gelmemelidir bana göre.16-24 bitlik ADC'ler harici olarak alınır.(Bazı mikrodenetleyicilerde 16 bit ADC vardır )

musti463

Alıntı yapılan: ayhan_eee - 27 Eylül 2013, 21:48:22
Harici entegre kullanmak için PIC içindeki 10 bitlik ADC size yeterli gelmemelidir bana göre.16-24 bitlik ADC'ler harici olarak alınır.(Bazı mikrodenetleyicilerde 16 bit ADC vardır )

sadece çözünürlük için mi harici ADC kullanılıyor?
Mustafa Emir SADE

ayhan_eee

Belki farklı bir amaç  da olabilir ama en buyuk etken budur.Başka turlu neden bosa eleman kullanalım ki?

musti463

Alıntı yapılan: ayhan_eee - 27 Eylül 2013, 22:39:04
Belki farklı bir amaç  da olabilir ama en buyuk etken budur.Başka turlu neden bosa eleman kullanalım ki?

Mesela en basitinden ben ISIS'de simülasyon yaparken 0.01V'luk kayma gördüm.Giriş 2.24V ise A/D dönüşümden sonra çıkışta 2.23V gösteriyor.Yazılımla 0.01V ekleyerek düzeltiyorum ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.Diğer sorunsa PIC'in bacağına 5V dan fazla uygulanamaması bazı ADC entegrelerine 8V'a kadar gerilim uygulanabildiğini gördüm muhtemelen daha fazlasıda vardır.
Mustafa Emir SADE

ayhan_eee

o kayma ısısden kaynaklanan bır sorundur.10 bit ADC 2^10==1024 5V referans  ile de 5000/1024=4.88mV hassasiyeti olur. Yani minimum 4.88mV değişimi algılar.Senin dediğin olamaz yazılımsal olarak gerçekte.

Harici referansa gelir isek 8V referans için ayrıca 8V bulman gerek o da ayrı regulator demek.MAsraf çok çok artar.Çözünürlük harici bir mantık bana uygun gelmıyor.

musti463

Offset yani kayma diye birşey var microchip sitesinden ADC entegrelere bakarken kriterlerde Offset gerilimi vardı 3/30/300/3000 uV diye.3000uV de 0.003 V ediyor
Mustafa Emir SADE

ayhan_eee

3mV offset zaten ADC çözünrlüğ dışında kalıyor.O kadar kayma da kabul görebilir. Dediğim gibi çok daha hassası gerekli ise zaten 16 veya 24 Bi ADC kullanılır.