Bu ne demek(Sensör lineerliği ile ilgili) ----> "Linearity:0.1,0.5,1%"

Başlatan musti463, 29 Eylül 2013, 00:31:19

musti463

Bir sensörün özelliklerine bakıyordum lineerlik kısmında "Linearity: 0.1,0.5,1%" yazıyor bu sayılar ve yüzde ne anlama geliyor?
Mustafa Emir SADE

mustafa_cmbz

devamlı olarak kademeli olarak artıyor demek gibi birşey bu yani benim aklıma gelen. mesela bir mesafe sensörü gibi düşün mesafe 1m ile 1.5m arasında devamlı 1v çıkış veriyor gibi düşün mesafe 2m olunda çıkış 2v oluyor gibi diye mantık kurguladım.yani linear olarak arttırıyorum.

pisayisi

aşağıdaki grafikte düz çizgi bir sensörün ölçmesi gereken fiziksel büyüklüğün olması gereken gerçek fiziksel değeri olmak üzere (xd), eğik çizgi ise sensörün bize verdiği değer olmak üzere(yd) arada sensörün değerine bağlı farklılıklar olduğunu görceksin. Bu sapmanın bir ölçüsü  olarak enküçük kareler yöntemi ile bir toplamsal hata terimi % olarak hesaplanır.

Bu terim % olarak sensörün ortalama ne kadar yanılma payı ile ölçüm yapabilceğini gösterir. Dolayısı ile düşük linearity  değerlerine sahip sensörlerdeki yanılma payı daha az olacaktır...

Murat

musti463

Sensörden gelen bilginin hata payı yazılımsal olarak azaltılabilir mi? Yoksa sensörün hata payına razı mı olmak zorundayız?
Mustafa Emir SADE

mustafa_cmbz

çözünürlük ile alakalı olan kısımda mecbur sensörün verdiği dataya boyun eğeceksin fakat sensörün ortam şartlarında normal çalışmasının dışında çalışmaya başlıyorsa belki.Aklıma gelen bir örnek mesela ivme ölçme sensörlerinin analog olanlarının devamlı çıkış vermesi en ufak titreşimlerde yapılan robot kolu titretir bundan dolayı yazılımsal olarak filitre yapılır 10 defa okunur ortalaması alnır vs. vs. vs..

F.T

LOOKUP tablosu ile sensör çıkış eğrisini oluşturursan ideal lineriteyi yakalarsın.ama ne kadar değer o ayrı.yapılacak işin niteliği önemli ise yapılır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Tagli

pisayisi olayi guzel anlatmis. Birkac ekleme de ben yapayim:

Her ne kadar ayni anlama gelmese de, nonlinear'lik bir cesit cozunurluk gibi dusunulebilir. Ben de bu terimi ilk defa, LVDT almaya calisirken gormustum. Bu cihazlar analog cikis verdikleri icin bir cozunurluk degerinden bahsetmek mumkun degil, cozunurluk sonsuz cunku. Elbette baglanan A/D birimi elde edilebilecek hassasiyeti belirliyor ama isin o kismi da sensor ureticisini ilgilendirmiyor. Bu nonlinear'lik yuzdesi, "full scale range" (yanilmiyorsam genelde FS diye kisaltiliyordu) yani sensor calisma araligi ile carpiliyor ve sensorun ne kadar hatali olcum yapabilecegi belirleniyor. Ornegin 10 mm calisma (olcum) bolgesi olan) olan bir LVDT'de nonlinear'lik 0.1% FS ise, olcum degeri 10 * 0.001 = 0.01 mm kadar hatali olabilir demek. Bunu bir cesit cozunurluk gibi dusunebiliriz, cunku A/D cozunurlugu ne kadar yuksek olursa olsun, olctugumuz degeri mesela 0.001 mm hassaslikla olctugumuzu iddea edemeyiz. Yani A/D cikisina gore hesapladimiz deger mesela 2.345643 mm bile olsa bunun hic bir anlami olmaz, bunun anlamli bolumu sadece 2.34'tur.
Gökçe Tağlıoğlu