CCS C ile PIC CANbus Uygulaması paylaşırmısınız?

Başlatan musti463, 14 Ekim 2013, 19:52:09

musti463

CCS C ile kodlanmış ve PIC kullanılmış CANbus Uygulaması paylaşabilirmisiniz?
Mustafa Emir SADE

Veli B.

musti463

Alıntı yapılan: katana - 14 Ekim 2013, 20:06:06
CCS örneklerinde mevcut değil mi?

Evet hocam mevcut da devre şeması yok.Ayrı olarak maskeleme filtreleme olaylarını anlayamadım

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2013, 20:17:25

Forumda 6 kartla haberleşeceksen filtreleme registerine gerek yok tarzı birşey söylenmişti bunun ne anlama geldiğini söyleyebilirmisiniz bende en fazla 5 kartla haberleşeceğim

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2013, 20:41:25

Microcontroller clock: 8MHz
CAN Bus bit rate: 100Kb/s
Sync_Seg: 1
Prop_Seg: 6
Phase_Seg1: 6
Phase_Seg2: 7
SJW: 1
BRP: 1
Sample point: 65%

Bunlar nedir? Nasıl ve neye göre seçilirler?
Mustafa Emir SADE

Veli B.

CanBus bir standart, dolayısı ile donanımsal bir arayüz(transceiver) ve controller gerekli.
Devre şeması için kullanacağınız transceiver dökümanlarını incelemelisiniz. Pekçok firmanın farklı ürünleri var.
PIC dediğiniz için, Microchip ürünleri ile başlayabilirsiniz...
http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/technology/can/home.html

Controller konusu yine aynı şekilde, farklı firmaların farklı ürünleri mevcut. Yukarıda vermiş olduğum linkten gerekli incelemeyi yapabilirsiniz.

Fakat donanım ve yazılım tarafına geçmeden, mimariyi ve sistemin çalışma mantığını öğrenmeniz doğrusu olur.
RS485 gibidir, 75176 koyar, direction ayarlarım diye düşünülürse, saç baş yolunur. Sistem otonom olarak çalışmakta.

musti463

@katana hocam

Microcontroller clock: 8MHz
CAN Bus bit rate: 100Kb/s
Sync_Seg: 1
Prop_Seg: 6
Phase_Seg1: 6
Phase_Seg2: 7
SJW: 1
BRP: 1
Sample point: 65%

bir kod da bunları gördüm bunların anlamı nedir?
Mustafa Emir SADE

musti463

peki hocam biz bu değerleri değiştirmeden kendi projemizde kullansak olur mu? neden bu değerleri değiştirme ihtiyacı duyarız sadece mesafe mi yoksa başka parametrelerde etkili mi bunda?
Mustafa Emir SADE

Veli B.

Diğerlerini boşver.
Wikipedia daki bilgileri inceledin mi?

musti463

evet hocam inceledim.şuan çalışmayada devam ediyorum CCS C nin kütüphanesinde 18F46K22 için dosya yok 18f4580.c ve 18xxx8.c var sadece bunları kullansam sorun çıkarır mı ?
Mustafa Emir SADE

Veli B.

Kullanılan controllerlar aynı ise CAN kütüphanesi sorun çıkarmamalı.

musti463

Hocam bu ECAN nedir? CAN'dan farklı yanı nedir?
Mustafa Emir SADE

musti463

@katana araştırdım gösterdiğiniz kaynaklarada baktım fakat ingilizcem pek iyi olmadığı için anlayamıyorum.Malum Türkçe kaynakta sınırlı bu konuda yok.Tek anladığım CAN ile ECAN birbiriyle uyumlu ECAN = Extended CAN demek imiş
Mustafa Emir SADE