24 volt kontaktör çalıştırma yardım !

Başlatan mapitechno, 19 Ekim 2013, 22:06:38

mapitechno

Selamlar arkadaslar , ccs c de hazirladiğım program led lambaları ile çok güzel çalısıyor fakat transisitörlerle 24 volt kontaktörleri çektirmeye kalkınca pic 16f877a şaşıyor , bazen duruyor , bazen başka transisitör çekiyor , yanliz pic i konastör ile beslemedim bu hatamidir ve uln2003 entegre kullanmak istiyorum bu nedenle 8 nolu pine 24 volt güç kaynağının eksi ucunu mu bağlamaliyim , uln2003 entegrenin 9 nolu pinine birşey baglamaliyim , picin çikisindan , uln2003 entegresiyle , 24 volt güç kaynagiyla , kontaktöre olan kısmıni nasil yapabilirim , ayrica 3 kontaktör çalistiracagim , tesekkurler...

Analyzer

Selam,

Transistör ile kontrolcü arasına optokuplör koydunuz mu? Kontrolcünün beslemesi yeterli ve "sağlam" mı?
Voltaj çöküyor mu? Dekuplaj için kapasite kullandınız mı? EMI için nasıl tedbir aldınız? Bunları sağladıysanız
sorun nerede görebilmek için şema ekleyebilirsiniz. Aslında kontaktör ve endüstriyel alanda kontrolcü
kullanımı için bir çok kereler forumda konu açılmıştı. Arama yaptığınızda konulara ulaşabilirsiniz.
ULN200x kullanmak çok zor değil ancak bence öncelikle bahsettiğiniz transistörlü sistemi çalıştırmak için
odaklanın. Sorununuz kontaktörleri yeterli akımla besleyememeniz ve/veya EMI problemi gibi duruyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

EGE

1-Mcu 16F877A besleme pinlerinin en yakın yerine 100Nf bağlayınız
2-Uln2003 transistör dizisinin 8numaralı pinine beslemenin Gnd yani eksisini bağlayınız
3-Kontaktörü izleyiniz çektiği anda değil bıraktığı anda işlemci sapıtıyordur mutlaka, bunun için kontaktörün kontak uçlarına  220 nf kondansatör ıle 150 ohm 2 watt dırencı bırıbırıne serı bağlayacaksınız.
4-Kontaktörün çektiği anda voltmetre ile kartın beslemesini ölçünüz voltaj çökmesi varmıdır varsa tebdirini alınız.

Kolaygelsin

mapitechno

Çok teşekkür ederim ege , aynen dediginiz gibi , kontaktor biraktiginda sapitiyor , soylediklerinizi yapicagim , tesekkurler tekrar..

EGE

220nf  400 volt olacak, 600v  takarsan daha iyi olur

kolay gelsin

mapitechno

Selamlar ege , bu kontoktorun kontak uclari a1 ve a2 yaziyor bu uclardan bahsediyorsunuz degilmi veya bu 220 nf 600 v konastor ve 150 ohm 2 watt lik direnci kontaktorlere nasil bagliyacagiz , sema ile yardimci olursaniz cok sevinirim ... tesekkurler

EGE

Kontaktörün  kontakları anahtar gibi çalışır çekince kıssadevre olur bırakınca açık devre olur işte buraya bağlayacaksınız 220nf+150r seri yapıp  kontak uçlarıa1 ve a2 parelel bağlayacaksınız .

Ayrıca bunuda yapın Kontaktörün Bobin uçlarınada mutlaka 220nf 600volt bağlayın sorununuz bitecektir.

kolaygelsin

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2013, 12:59:55

http://imageshack.us/photo/my-images/401/fpnz.jpg/

mapitechno

çok teşekkür ederim size ilgilendiğiniz için , yarın yapmaya çalışacağım , iyi günler...