pil yerine adaptör

Başlatan cehennem, 02 Kasım 2013, 20:58:55

cehennem

Herkese öncelikle iyi akşamlar dilerim. Benim bir tane şarjlı saç kesme makinam var.Bu makinanın pili 10 saatte şarj olduğu için pil yerine adaptör takıp kullanmak istiyorum. İçini açıp baktım 1.2v 600 mAh Ni-cd  bir tane pil var. Bu pil yerine 5v 2000ma bir adaptör var elimde onu takmak istiyorum ama motora fazla geleceğini düşündüğüm için bir sormak istedim. İnternette biraz araştırdım lm317 ile yapılabilir gibi geldi ama ben biraz sağlım bişey olmasını istiyorum bir terslik olduğu zaman motora 5 volt gitmesin istiyorum bunu nasıl bir devre ile sağlarım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

polleme

LM317 en düşük voltaj ayarında olursa işinizi görür, sıkıntı olmadan cihazı çalıştırırsınız. Alternatif olarak içine veya dışarıdan 600 mAh pil yerine 2700 mAh NiCd pillerden bağlayabilirsiniz, pil ömrü dört katına çıkar.

cehennem

Cevabınız için teşekkürler. Yalnız lm 317 kullanmak banada mantıklı geldi ancak lm317 olurda bir şekilde arıza yaparsa motora direk 5volt giderse diye bir düşünce geliyor aklıma onun için nasıl bir önlem alabilir zener diyot kullanılarak yapılabilir gibi bişey okudum bi yerde ama tam nasıl bağlanır onu anlayamadım.

polleme

O derece korkunuz varsa hiç adaptöre girmeyin o zaman. O risk her zaman var. Zener koysanız o da arızalanabilir. En iyi dışarıdan adaptör yerine pil bağlamak. Size link vereyim.

http://www.pilburada.com/cfl-10000-mah-d-size-sarj-edilebilir-buyuk-boy-pil-145u.html

Cihazdan dışarıya kablo çıkarıp adaptör yerine bu pili bağlayın, içindeki pille cihaz 10 saat çalışıyorsa bu pille 160 saat çalışır. Haftada 3-4 saat kullansanız bu pil neredeyse bir sene gider.

ipek

sonuçta bu makina zaten bozulacak, motor kömürleri aşınacak,kömürlerin bastığı yatak çizilecek.
daha çok vazife yaptırman yaşlanmayı hızlandıracak.tavsiyem ekomomik ise bir tane daha temin etmen bir birini nöbetleşe kullanırsın.ayrıca dışarıda sarkan kablolar sevimsiz olur, hareket kabiliyetini kısıtlar.

polleme

Aslında en iyisi içindeki 600'lük pil yerine 2700'lük NiCd bağlamak. Ben evdeki benzer bir cihaza öyle yaptım, yukarıda belirttiğim gibi pil ömrü 4 katına çıktı.

cehennem

yanıt veren herkese teşekkürler. ben aslında cihazın üstüne iki konumlu bi switch koyup bi tarafında pildeyken çalışması diğer taraftayken de adaptör çalışması gibi bişey düşünyorum cihazın içinde gene bi pil olacak pilin bitmesi durumunda traş yarım kalmasın diye adaptör düşündüm biraz.

polleme

Hem içindeki pili yüksek kapasiteli ile değiştirin, hem dışarıdan pil bağlayın, hem de dışarıdaki pile yedek bir pil daha elde tutun. İşte size yedeğin yedeği. Hiçbir traş yarım kalmaz.  :)

cehennem

:) Açıkçası pek pil taraftarı değilim durduğu yerde özellikleri kaybetme sıkıntılarından dolayı o yüzden ikisi bir olursa içim daha rahat olacak. Az önce zener diyotla bir koruma devresi olsun diye araştırdım ama 1.2 voltluk zenerde yok sanırsam.mecbur lm317 yi bağlayıp kullancam yapcak bişey yok. Herkese teşekkürler. İyi akşamlar.

papsukkal

5 v adaptöre 5tane 1n4001 seri bağla 1.5 v ile çalıştır.

Ama 2700mA pili tercih ederim.

fatih6761

Öncelikle pilleri 2700mAh kullanmanızı öneririm. Adaptörü de söylediğiniz gibi anahtarla ayarlayın. Adaptörü doğrudan makineye bağlamak yerine makineye küçük bir delik açıp adaptör jakına uygun bir giriş koyarsınız. Pil bitince anahtarı adaptör konumuna alıp jakı makineye bağlarsınız...

yildizelektronik

Benim anlamadığım nokta içerisindeki 600mA lik pil 10 saatte şarj oluyormuş. 2700mA batarya takıldığında bu süre 2 güne çıkmaz mı ? Bana çok mantıklı gelmedi.

polleme

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 03 Kasım 2013, 10:00:23
Benim anlamadığım nokta içerisindeki 600mA lik pil 10 saatte şarj oluyormuş. 2700mA batarya takıldığında bu süre 2 güne çıkmaz mı ? Bana çok mantıklı gelmedi.

2700'lük pilin şarj akımı daha yüksek olur (veya olması gerekir) sonuç olarak aynı sürede şarj gerçekleşir. Ama cihaz içindeki şarj devresi ile şarj olacaksa dediğinizde haklı olabilirsiniz. Ancak ben evdeki cihazın içindeki pili 2700 ile değiştirdiğimde şarj süresi değişmemişti. Biraz şarj devresine bağlı sanırım.

fatih6761

2700mA çok da önemli değil. Dediğim gibi jacklı adaptör girişi yaparsanız kolaylık olur, hem pilli hem pilsiz kullanırsınız...

cehennem

herkese teşekkürler lm 317 ile bağlayıp anahtarla bağlayıp bi deniycem bakalım nasıl olacak.