Basit mosfet ile ses yükseltme pnp ve npn

Başlatan Elektrik2012, 03 Kasım 2013, 18:59:27

Elektrik2012

Merhaba araştırdıgım bilgilerle basitbir şema çizdim ama çalışıyor mu bilmiyorum sizzce yapsam çalışır mı verim ne olur?Distorsiyon vs onları geçiyorum Sadece mantığını kavramaya çalışıyorum anfi sistemlerinin Yanlış çizdiysem bunun dogrusu nasıl oluyor :) Çok soru sordugum için K.bakmayın  ::)

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

İlgilendiginiz için teşekkür ederim.İnceliyorum bir şey sorucam bu linkteki şema 5W ama neden böyle güzel kutu ne biliyim daha çok özen gösterilmiş Yani normal bir 5W anfiden farkı var mı?

pwm.c

Amfilerin çok farklı türleri mevcuttur ve class a, class b, class ab, class d, class h, ... gibi isimlerle adlandırılır.
class a amfiler yüksek frekanslı uygulamalarda kullanılır. fazla güç alamassın ve çalışma ısıları yüksektir. eski lambalı amfiler bu prensiple çalışıyorlar.
bunların en iyi avantajı ses kalitesi mükemmeldir. net ses isteyenler için class a tavsiye dilir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

z

Bu isler boyle ogrenilmez.

Verdigin sema o kadar anlamsiz ki. Mosfetin gate devresi akim cekmez. Sen gate'i bu sekilde surerek MOS'u kontrol edemezsin. Cunku ya gate bosta olur yada 12v da. Mos iletime gectimi de iletimden cikmasi icin cok beklemen gerekir.

Ara degerler veremiyorsun. Transistoru az da iletime soksan Gate kapasitesi eninde sonunda full sarj olur.

Transistor nedir nasil biaslanir mos nasil calisir temel konulari ogrendikten sonra ilerleyebilirsin.

Malzemelerin calismasi ile sorun kalmayinca bu kez amplifikatorler nasil calisir vs konusuna girersin.

Sana oncelikle bir kitap ismi onermek gerekiyor. Fenciler icin temel elektronik kitabini eski de olsa bulursan al.

pdf linki: http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/668.pdf

Matematik kisimlari agir kacar fakat anlatimi guzeldir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektrik2012

Tekrar Teşekkür ederim Hepinizze bütün dediklerinizi dikkate alıyorrum