Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

LCD'DE DEĞERİN YAN-SÖN OLAYI

Başlatan elektrorazor, 04 Kasım 2013, 16:10:06

elektrorazor

selamlar. lcd de butonlara basarak değerleri artırma işlemi yapıyorum. ama istediğim değeri değişecek olan sayının yan-sön yaparak artırılması. bunu nasıl yapabilirim.teşekkürler. kolay gelsin.

Tagli

Tek kutuluk imlecin yanıp sönmesini LCD komutları ile yapabilirsin. Ancak ekrandaki bazı yazıların yanıp sönmesini istiyorsan bunu yazılımsal olarak senin yapman gerekir. Yanıp sönme yapacak olan bölgeyi periyodik olarak silip (silmek için boluk karakteri yazabilirsin), sonra da aynı yere tekrar doğru değerleri yazmalısın.

Çok kolay bir işlem olmayacak. Programın bütünü düşünülmeden reçete yazmak pek mümkün değil. Ayar durumu içinde sürekli döngüye girilerek timer değeri kontrol edilerek zamanlama yapılabilir belki.
Gökçe Tağlıoğlu

brlesc

Yazılan yazıyı dizi,şeklide düşünürsek Bi index değişken ile dizinin ilgili elemanını ekranda gösterebilirsin. Mesela Bi timer i 1 saniyede int olusturacak şekilde ayarla int oluştuğunda bir değişken sürekli 1 ve 0 olarak değişşin. Sende ana döngüde bu değişkenin durumuna göre yani;değişken bir iken ekrana dizinin ilgili karakterini  yaz,değişken 0 iken ekranda yine ilegili yere boşluk karakterini yaz.. Kısaca timer in durumuna göre ekrandaki,karakteri değiştir. Ben bu şekilde yapmıstım
edeb ya hu...

mistek

Ben tek kutuluk kısmı yan sön yapmak istiyorum. 2x16 lcd de hangi komutlar bunu sağlıyor?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Bayramsumbul

Merhabalar ve kolay gelsin.Bence;Bir karakter değişkeni,bir byte(Yani söndükten sonra tekrar yazılacak karakter),Bir Adres değişkeni,bir byte (4'er bit.X,Y şeklinde.Ekranı 2x16 olarak saydım.Şayet 2x16 değilse iki byte değişken de olabilir),Bir de yanık/sönük durumunu tutan bit(Bu bool(mantıksal) tipi veri olabilir.)En son olarak yanıp/sönme durumuna göre bir timer kurup,Lcd'ye yazmak kalıyor.

Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Tagli

Burada komut seti var. Olay "Display On/Off Control" komutunun C ve B bitleri ile ilgili. Sanırım ikisinin de 1 olması gerekiyor kutu şeklinde yanıp sönme için.
Gökçe Tağlıoğlu

elektrorazor

lcd_send_byte(0,0xd); bununla yapınca cursor yanıp sönüyor.