Zıp Zıp :)

Başlatan leblebitozu, 07 Kasım 2013, 23:05:43

Elektroemre

apsis

bu fırlatma gücünü nasıl elde ediyorlar
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

kralsam

Alıntı yapılan: apsis - 08 Kasım 2013, 00:49:26
bu fırlatma gücünü nasıl elde ediyorlar

Hocam aklıma gelen tek ihtimal var pnömatik. Sadece tahminde bulunuyorum, sıkıştırılmış bir hava tankından ani bir şekilde pistonlara yol verilip yapılıyor olabilir.

Düzeltme: Pinomatik değil Pnömatik miş..!

mistek

Altından açılan kollar yayı gerip aniden serbest bırakıyor olabilir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

apsis

pnömatik için biraz güç sarfıyatı ve uygun havayı edebilmek biraz güç olacaktır diye düşünüyorum. yay daha mantıklı

F.T

alttaki klape tahminim iki yönlü çünkü araç bazen ters geliyor.arkadaşın dediği gibi mekanizma yayı geriyor klape ters yönde yay boşalması ile itme kuvveti oluşturuyor.çok güzel bir alet   ;)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kriptolojix

Boston Dynamics'in en sevdiğim robotlarından biri.Bi ara araştıracağım diye bir köşeye yazmıştım ama , hala duruyor araştırmam  ::)

Daha fazla detay için şöyle buyrun ;

http://www.bostondynamics.com/img/SandFlea%20Datasheet%20v1_0.pdf

muhendisbey

Bir ara takla atan köpek oyuncaklar vardı. Tahminen aynı mekanizma ancak yay kuvveti çok daha yüksek olmalı.
Böyle bir itme oluşturacak mekanizma çok dayanmaz gibi geldi, çok sert bir hareket.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

Kaç metre zıplayacağını neye göre karar veriyor acaba?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

apsis

en basitinden fizikteki temel formül olan yayda depolanan enerji E=(1/2)*k*x*x den yola çıkılarak hesaplanabilir (x sıkıştırma miktarı, k yay sabiti)

muhittin_kaplan

Butur cevaplari seviyorum

Ramiz

Muhittin bey. Sizin 6 ayaklı robot projeniz nasıl gidiyor? O başlığı bulamadığım için buraya yazdım.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

muhittin_kaplan

Hocam Beklemede Son resmi Koydum Duruyor Başköşede, Zaman Bulamıyorum Bu Aralar.
(Söküp Boyayacağım Siyaha)