Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

programaya dosya eklemek

Başlatan selvi, 03 Aralık 2013, 09:12:43

selvi

programaya  "MATH.H"  dosyasini  ekledigimde hata veriyor.programi derledigimde math.h dosyasi derleyicide  aciliyor bu dosyaya ait hatalar veriyor.bu durumda 16f88'e ait dosyayi derleyemiyorum .bu dosyayi(math.h) prgram niye kabul etmiyor.
#include <16f88.h>     
#include<MATH.H>
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Tagli

#include <math.h> şeklinde, yani küçük harfle ve e ile < arasında boşluk bırakarak dene.

Hatayı içeren derleyici çıktısını ekler misin?
Gökçe Tağlıoğlu

selvi

normalde ccs c derleyisinde  sadece "spi_trans_master.c" dosyasi var.derledigimde math.h dosyasida derleyicide gorundu derleme sonuclarini bu dosyaya gore verdi.asil dosyayi derlemedi.tabi programa eklenen math.h dosyasini kabul etmedigi icin oyle bir sonuc cikti.nasil boyle oluyor.

selvi

program files daki   PICC klasorundeki  drivers klasorunde  "MATH.H"   sekilde bir dosya var.ama bu dosyanin icerigi ile "spi_trans_master.c" programini derlerken derleyicide gorunen "math.h" fonksiyonun icerigi farklidir.
  birde "pic c" de kullanilan  "math.h" dosyasini vermeniz mumkun mu.

RaMu

math.h yazan pencereyi kapatıp derle
bende genelde misal 18fxxxbilmemne.h yazan pencereler açıkken
derleme esnasında açıkken hata veriyor
kapatıp öyle derliyorum sıkıntı olmuyor,
yani derleme esnasında sende sadece
spi_trans_master.c penceresi açık olsun öyle dene bence hatasız derleyecek.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

selvi

siz cevap yazmadan once bir mesaj atmistim.zaten derleyicide sadece "spi_trans_master.c" dosyasi varken programi derledigimde "math.h" seklinde bir pencere aciliyor ve derleme sonuclari bu yeni acilan pencerinedir.zaten benim yukardaki verdigim sekilde bunu ifade ediyor.

RaMu

math.h ı kullanabilmek için önce başka bir şeyde tanımlamak gerekiyor olabilir,
math.h da çok çok küçük ihtimal veriyorum ama eksik hata olabilir,
aklıma gelenler bunlar.

Birde;
math.h ı proje klasörünün içinede kopyalamak,
ve ccs c nin son versiyonunu yüklemek faydalı olabilir, herhalde 5.015 forumda var.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

selvi

programi kaldirdim eski programi tekrar kurdum derledim.bu sefer hata vermedi.yani "math.h"dosyasini kabul etti.yardimlarinizdan dolayi tesekkurler.

Gökhan BEKEN

Az önce bir başka bir konuda CCS C ye güvenmeyin demiştim. Şimdi tekrar deme zorunluluğu hissettim.
Maksat kolaylık, optimizasyon, kod desteği, sağlamlık ise: c18 ve xc8 öneririm. MPLABX idesi ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim.
Ha illa ccs c kullanacaksanız yine de MPLABX idesinde derleyici olarak ccs c yi seçerek kullanmanızı tavsiye ederim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.