PIC16F877A DS18B20 Kullanımı

Başlatan baran123, 03 Aralık 2013, 20:23:14

baran123

Merhaba arkadaşlar;

Ben internet ten bulduğum bir projeyi 877a ile yapmak istiyorum proje'nin orijinal pıcı 628a
saat tarih ve termometre uygulaması olarak yapılmış benim sorunum su lcd de saat tarih gün gösteriliyor ama sıcaklık değeri sıfır olarak gösteriliyor.Sizden ricam ekteki dosyayı inceleyip hatayı gidermeniz Proje ödevi olarak devreyi yapacağım o yüzden bu akşam sorunu çözmem lazım günlerdir arıyorum ama bir türlü bulamadım yardımlarınızı bekliyorum. :'(
Herkese Kolay Gelsin.

Dosya linki : http://www.dosya.tc/server20/4VWGOS/SaatTarihTermometre.rar.html

Recep METE

Hocam isis şemasınıda gönderirsen sorununu çözeceğimi zannediyorum.Benide çok uğraştırmıştı ama sonunda çözmüştüm.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

baran123

hocam isis seması var proteus 8 le yaptıgım sizde ıcın acmıyor galıba resim ekte

pwm.c

resimden gördüğüm kadarıyla DS18B20 hatalı bağlanmış. 3. bacaktan data almışın.
doğrusu:
1- GND
2- DATA
3- +5v
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

baran123

Alıntı yapılan: pwm.c - 04 Aralık 2013, 03:48:18
resimden gördüğüm kadarıyla DS18B20 hatalı bağlanmış. 3. bacaktan data almışın.
doğrusu:
1- GND
2- DATA
3- +5v

hocam direk atmıstım resmi kusura bakmayın bağlantıları düzelttim data ya 4.7k pull ıp direncide bağlayıp denedim ama bir türlü olmuyor :'( :'( :'(

Recep METE

Arkadaşım aşağıda resimdeki hatadan dolayı çok uğraşmıştım.Sorun şuymuş; hex kodunu isise yüklerken açılan penceredeki saat frekansı ile programdaki  osilatör frekanslarının aynı olması gerekiyor.Yoksa ds18b20 çalışmayıp "0" derece gösteriyor.Ben sorunu böyle çözmüştüm.Bu şekilde çözemezsen veya çözersen burada paylaşırsan iyi olur.

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

baran123

Alıntı yapılan: semfero - 04 Aralık 2013, 19:44:30
Arkadaşım aşağıda resimdeki hatan dolayı çok uğraşmıştım.Sorun şuymuş; hex kodunu isise yüklerken açılan penceredeki saat frekansı ile programdaki  osilatör frekanslarının aynı olması gerekiyor.Yoksa ds18b20 çalışmayıp "0" derece gösteriyor.Ben sorunu böyle çözmüştüm.Bu şekilde çözemezsen veya çözersen burada paylaşırsan iyi olur.

kardeş allah ne muradın varsa versin sevdiğine kavuştursun 1 haftadır çatladım varya ağlıcam simdi sorun bu muymus ya çok çok teşekkür ederim :D devreyi normalde yapsam direk calısır dimi baska ayara gerek varmı

Recep METE

Sorun çözüldüğü için inan bende çok sevindimDevre sorunsuz çalışıyor.başarılar dilerim.

baran123

Alıntı yapılan: semfero - 04 Aralık 2013, 20:39:54
Sorun çözüldüğü için inan bende çok sevindimDevre sorunsuz çalışıyor.başarılar dilerim.
devreyi yaptım calıstı cok tesekkurle

ertan

merhabalar arkadaşlar ben bu sistemi kurdum ısıste ama aradabir değişik rakamlar ekrana basıyor bunun sebebi ne olabilir acaba bilgisi olan varmı. çalışma esnasında belli bir xzaman sonra rakamlar değişiyor.