Pic ile 40 khz %50 duty cycle kare dalga üretme yardım

Başlatan firari.polat, 18 Aralık 2013, 23:55:17

firari.polat

İyi günler pic hakkında herhangi bir bilgim yok bitirme projem için 40 khz %50 duty cycle olan bir kare dalga üretmem lazım . Bana bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim teşekkürler .

ferit06

bu basit iş ile nereyi bitirecen ki?

EGE

Alıntı yapılan: ferit06 - 19 Aralık 2013, 09:06:51
bu basit iş ile nereiyi bitirecen ki?

Gurup olarak 5 öğrenciye   yapay düşünen deniz altı projesi vermişlerdi  acaba bu çocuklar nereyi bitireceklerdi?

ferit06

Alıntı yapılan: EGE - 19 Aralık 2013, 09:18:03
Gurup olarak 5 öğrenciye   yapay düşünen deniz altı projesi vermişlerdi  acaba bu çocuklar nereyi bitireceklerdi?

Bu cevap/mesaj bana mı?

Benim sorumu beğenmediniz yada yetrsiz buldu iseniz ise neden kişiye cevap vermiyorsunuz?

skara1214

Alıntı yapılan: firari.polat - 18 Aralık 2013, 23:55:17
İyi günler pic hakkında herhangi bir bilgim yok bitirme projem için 40 khz %50 duty cycle olan bir kare dalga üretmem lazım . Bana bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim teşekkürler .
git serdar çiçek hocanın ccs c kitabını al pwm kısmını gel oradaki devrenin aynısını kur orada 40 khz frekans nasıl oluşturulur %50 duty cycle nasıl verilir yazıyor bu seviyeye gelip beceremessen ben yardımcı olurum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

firari.polat

Bitireceğim yer Mustafa Kemal Üniversitesi'de projem kare dalga değil sesin yönlendirilmesi bu olayı yapmam için 40 khz de düzgün bir kare dalga elde etmem lazım .

ferit06

Eğer amacın sadece 40 KHz kare dalga ise mutlaka PIC ile yapman gerekmez. Bunu bir  sürü yolu var yukarıda önerilen gibi 555 , 4 MHz kristalli bir osilator ardından 100'e bölücü bir devre ile %50 dutyli 40 KHz elde edebilirsin. Ancak diğer işleri de PIC ile yapacak isen PIC ler üzerinde biraz temel bilgi edin.  İleri aşamada size buradan yardım edilir. 

Ali_54

Amaç 40kHz düzgün kare dalga elde etmek.

Hassas olmasını istiyorsan 555i unut. Drençlerin % hataları yüzünden 40kHz tam tutmayabilir. En basit çözüm hassas çözüm;

bulabildiğin en küçük en ucuz pici al. tavsiyem 12f675 tir. Donanımsal PWM le bile uğraşma. direk yazılımsal PWM ver kardeş. İnan devresi 555 ten bile çok daha basit. kristal falan da bağlamıyosun bile. Dikkat etmen gereken tek şey her bir kodun icrasındaki gecikmeyi de hesaba katmak. kolay gelsin.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

ipek

Bu kodu 12F675'e göre derle

list p=12c509
	include <p12c509.inc>
	__config _MCLRE_OFF & _CP_OFF & _WDT_OFF & _XT_OSC

RESET
	GOTO	START
	ORG	04H
START
	MOVLW	09FH
	OPTION