Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

8 Kablolu Step Motor????

Başlatan lovely_man, 12 Şubat 2005, 12:12:54

lovely_man

Arkadaşlar elimizde 8 kablolu,7.5 açılık bir step motor bulunmakta.Bunun kablo bağlantılarını bir türlü yapamıyorum.Tek tek aralarındaki empedansı ölçtüm.Fakat bir sonuca varamadım.Hangisi toprak,hangisi data.Hiç bir şey belli olmuyor.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

eelektro

step in kac voltla calıştıgını biliyor san bobin uclarını ölçerek bulabilirsin.
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

hocam 8 pinli bir step motorun 4 pinli hale getirmek icin seri ya da paralel baglamamiz gerek peki aralarindaki fark nedir ? cnc makinam icin hangisini yapmak daha iyi olur ? yani seri ve paralel de hiz veya torka etkisi olurmu ? tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Tagli

Ayrintilarini hatirlamiyorum ama burada guzel anlatmis aralarindaki farki. Zamaninda bu siteden okuyup anlamistim.
Gökçe Tağlıoğlu

teknikelektronikci

hocam  tesekkür ederim cok yardimci oldunuz

özetle sanirsam paralel baglantida hiz yüksek tork az seri baglantida ise hiz düsük ama torkunuz fazla buna sebep ollarakda seri paralel baglamada endüktansin degismesi yani ben yarim ingilizcem ile bunu anladim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Meric Işıkçı

step motorları uygun fiyata nereden temin ediyorsunuz?

teknikelektronikci

z

Yukaridaki baglantilara bir yenisini daha ilave etmek gerekecek.

Step motor sadece 2 kablo ile de dondurulebiliyor.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

z

Motor sargisindan sinusel akim akittiginizda motor herhangi bir yonde donmeye basliyor.  Ilk voltaj darbesini aldiginda disler ne tarafa cekilirse motor o yonde donmeye basliyor. Bu yontemin en buyuk dezavantaji devir yonundeki belirsizlik ve torkdaki dusus.

Bazi uygulamalar icin dusunulebilir.