Mili el ile döndürmek

Başlatan kriptolojix, 26 Aralık 2013, 03:11:36

kriptolojix

Arkadaşlar Merhaba,
Milini elimle 360 derece döndürebileceğim ve yüksek torklu olan bir motor arıyorum.
Mesela ; motor enerjili fakat sinyal hattı aktif değilken yada motora hiç enerji vermediğimizde motorun mili dönebilmeli.
Projemde motoru ; döner bir diske monte edeceğim ve disk (disk biraz ağır) dışarıdan elle çevrildiğinde , tekrar eski yerine geri gelebilmesini istiyorum.(45 mA akım veren bir mikrodenetleyici kullanacağım.)

Aklıma ilk gelen servo motorlar oldu , fakat aşağıdaki sitede şöyle bir uyarı var ;

http://www.robotistan.com/Generic-Sub-Micro-Servo-37g-Ultra-Mikro-Servo-Motor,PR-1190.html

"Diğer hobi servolarında olduğu gibi motor milinin elle sağa sola çevrilmesiyle dişlileri kırılabilir, motora bu tarz el ile müdahaleden kaçınılmalıdır."

Bu servo motorun plastik değilde metal olan dişli kutusunu alsam acaba problemim çözülür mü ?

Sizin önerileriniz ve düşünceleriniz nedir ?

Cevaplarsanız sevinirim..
Teşekkürler..

iyildirim

Sıradan  servolar 360 derece dönmez. Dönen özel modelleri var,  Teknelerde vs. kullanılır. Vinç servo deniyor sanırım.

45mA ile  servoyu  beslemeyi düşünüyorsanız akım yetmez. Ağır bir diski döndürmek için kullanılacak herhangi bir motora da yeteceğini sanmam.
Besleme ayrı ise sıkıntı olmaz. Servo sinyali 1-2mA bile akım çekmez.   
Bazı servolar sadece pwm sinyali kesmekle elle döndürülebiliyorken  bazılarında enerjiyi kesmek gerekiyor.

Plastik-metal dişlili irice servoları elle döndürüp de şimdiye kadar kırdığım da olmadı. Çok ufak olanlarda sıkıntı olabilir.

Step motor da kullanabilirsiniz.  200 adım yetmez derseniz 500 adım olanları da var, Microstep sürücüler de.   
TR fiyatları ile Step motor Metal dişlili 360 derece dönebilecek bir servodan daha ucuza gelir.

kriptolojix

Hocam bu 180 derece dönen servoların içindeki dişliyi kırıp 360 derece yapıyorlar.
Ben zaten geri besleme özelliğini kullanmayacağım.Sadece tork ve kolay sürücü özelliği lazım..

Yani el ile çevrilebilir değil mi servo motorlar ? Step motor olarak bende şu adi çin mallarından vardı

http://robocraft.ru/files/datasheet/28BYJ-48.pdf

fakat el ile dönmüyorlar.

Dişlilerde bir problem olmasında , sonra motoru haşat etmeyelim :))

iyildirim

360 derece döndürebilmek için Servoların içindeki son dişlinin tırnağını  kırmak tek başına yetmiyor. Potu da çıkartıp yerinebir gerilim bölücü gerekiyor. 
İşlemden sonra servonun kullanım mantığı da değişmiş oluyor.   Aslında geri besleme iptal edildiği için artık sadece adı servo oluyor.
Kullanırken  1500us sinyal ile motor  hareketsiz duruyorsa, 1500us den sapmalarda, sapma miktarı ne kadar fazla ise o kadar hızlı bir şekilde süreklİ döner. Pozisyonlama için kullanılacaksa dışarıda ayrı bir enkoder gerektirir. Tabii enkoder okuma vs. kontrolleri de kendiniz mcu üzerinde yapmalısınız.

Potu tamamen çıkartmak yerine aynı boyutta çok turlu pot takmak da olabilir. Tabii aynı boyutta çok turlu pot bulunabilirse. Ufak, micro servolar için ben bulamamıştım.

Linkteki step motorun içinde de dişliler var. Klimalarda fan yönlendirmesi vs. gibi yavaş hareket isteyen yerlerde kullanılıyor.  Zorlanırsa döner ama boşluk- backslash vs oluşuyor.  Linkteki step motor kullanma amacınıza uygun değil. Benim bahsettiğim bildiğiniz standart dişlisi vs olmayan step motor.

Dikkat etmemişim, geri besleme gerekli değilse, modifiyeli sağlam bir RC servo işinizi görür..