GSM ATD ile tekrar aramalar

Başlatan pax, 30 Aralık 2013, 17:11:41

pax

mc39i GSM modülü pic ile kontrol ediyorum. mesaj atıyorum, alıyorum mesajları okuyabiliyorum,arama yapabiliyorum. ancak arama yaptıktan hemen sonra tekrar arama yapmak durumunda kaldığımda 40-50 sn arası beklemem gerekiyor . aradaki bu bekleme süresini nasıl azaltabilirim. modülün datasheetini inceledim ancak bununla ilgili bir şey göremedim .,veya ben fark edemedim.  programda hata olduğunu düşünüp modülü RSTEM programı ile arama yaptırdım orada da iki arama arasında uzun süre beklemem gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim. 

yapmak istediğim aradığım numara benim aramamı görünce meşgule düşürmeli veya cevap vermeli. cevap verdiğinde ATH komutuyla aramayı sonlandırıyorum. sorunum karşı taraf aramaya hiçbir şekilde cevap vermediğinde/görmediğinde tekrar arama yapmam gerekiyor. anlayacağınız karşı taraf cevap verene veya meşgule düşürene kadar tekrar tekrar aramalıyım. tekrar arama yapmak için uzun süre beklemek zorunda kalıyorum bu süreyi kısaltmak istiyorum.

polleme

ATH komutunu denediniz mi? Bu komut çağrıları sonlandırmak için kullanılır.

pax

Alıntı yapılan: polleme - 30 Aralık 2013, 17:22:24
ATH komutunu denediniz mi? Bu komut çağrıları sonlandırmak için kullanılır.

yapmak istediğim aradığım numara benim aramamı görünce meşgule düşürmeli veya cevap vermeli. cevap verdiğinde ATH komutuyla aramayı sonlandırıyorum. sorunum karşı taraf aramaya hiçbir şekilde cevap vermediğinde/görmediğinde tekrar arama yapmam gerekiyor. anlayacağınız karşı taraf cevap verene veya meşgule düşürene kadar tekrar tekrar aramalıyım. tekrar arama yapmak için uzun süre beklemek zorunda kalıyorum bu süreyi kısaltmak istiyorum.

karşı taraf açmadığına belli bir süre sonra arama zaten sonlanmıyor mu ? bunun için tekrar ATH kullanmalı mıyım? 

polleme

Bence yine de kullanmanız gerekir. Başlayan bir çağrıyı sonlandırma için de kullanılan bir komuttur. Bir deneyin.

pax

Alıntı yapılan: polleme - 30 Aralık 2013, 17:48:25
Bence yine de kullanmanız gerekir. Başlayan bir çağrıyı sonlandırma için de kullanılan bir komuttur. Bir deneyin.

karşı taraf açmadığında " no carrier" diye uyarı alıyorum. ATH komtunu bu uyarıyı aldıktan sonra mı kullanmalıyım yoksa aramayı yapıp belli bir süre bekleyip, bu süre içinde herhangi bir şekilde cevap verilmezse o zaman mı kullanmalıyım?

polleme

Bence her ikisini de deneyin ama ikincisini yapmak sizin için daha uygun olur.

MrDarK

GSM modülü data modunda mı yoksa voice modunda mı kullanıyorsunuz :)

Sanırım data modunda arama yapma işlemi daha farklı şekilde gidiyor hatta birçok telefon data aramasını reddediyor.

Cihazı voice moduna da alabilirsiniz.

Saygılar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

pax

Alıntı yapılan: MrDarK - 30 Aralık 2013, 21:41:12
GSM modülü data modunda mı yoksa voice modunda mı kullanıyorsunuz :)

Sanırım data modunda arama yapma işlemi daha farklı şekilde gidiyor hatta birçok telefon data aramasını reddediyor.

Cihazı voice moduna da alabilirsiniz.

Saygılar

arama için printf("ATD05XXXXXXXXX;\r")'yi kullanıyorum . mc39inin data sheetine göre sondaki ";"karakter voice modunda arama yapıyor. yani ben de voice modu kullanıyorum . :(