Devredeki Kondansatörler

Başlatan SERRO EFE, 18 Ocak 2014, 15:43:07

SERRO EFE

Arkadaşlar yukarıdaki gibi bir trafo sürmek istiyorum ama trafoya bağlı 10000uf değerindeki kondansatörlerin çalışma mantığı nedir.
Üst mosfet anahtarlandığında alt kondansatör şarjmı olur, üzerinden akım mı akar. Mantığı kavrayamadım.Birde bu şekildeki bir bağlantı ne kadar uzun ömürlü olur. Yaklaşık 30 khz çalışma frekansı var.

z

+/- 45 volt kullanmak yerine +90 v ile sorunu cozmenin bir yolu bu.

Anahtarlama esnasinda kapasitorler arasindaki voltaj paylasimi bir miktar degisir ama bu ihmal edilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

Kondansatörlerle yarım köprü devresi yapılmış.

SERRO EFE

Peki bu şekilde kondansatörler (aşırı) stres altındamı çalışır. Kullanım ömrü nasıl olur?

z

Low ESR olmasi gerekir. Omur ESR nin degerine bagli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SERRO EFE

Anladım hocam cevaplar için teşekkürler.

sadikkeskin

Ustaların müsadeleri ile son birşey eklemek isterim mosfetlerin ne kadar stresli çalışacakları bence mosfetlerin içindeki diyotların hızlarına bağlı diye düşünüyorum Trr diye belirtilen bir hızdan bahsedilir diyotlar için diyor yavaş olduğunda diyot devreye girene kadarki süre içerisinde primer deki bobinde oluşacak voltaj sıçraması mosfetlerin maksimum voltaj değerlerini geçerek mosfetleri yakabilir bu yüzden yüksek hızlı düşük akımlıda olsa her mosfete paralel bir diyot mosfetin içindeki diyotlarla aynı yönde olacak şekilde bağlanabilir saygılar...