npn bc337 transistöre emiterden 5 volt vermek

Başlatan Recep METE, 30 Ocak 2014, 20:02:56

Recep METE

Arkadaşlar  anot 7 segment displaylleri bc337 NPN transistörle sürüyorum.Merak ettiğim olay şu.Ben transistörlerin emiterine +5 volt verince 7 segment displaylerin ledleri yanıyor.Peki NPN transistölerin emiteri
"-" eksi vermek gerekmiyor mu? Şemasında öyle gösteriyor.Mantığımla ve araştırmalarımla bu olayı çözemendim.Yorumlarınızı merakla bekliyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Elektrik2012

Hocam yanlış mı anladım npn transistörle anot displaay sürüyorsunuz.Npn transistör emitrine - verilir collektör - çıkar nasıl sürdünüz merak ettim ortak katot olmasın :) Evet bc337 npn Emiter - bağlanır Beyz bir direnç ile tetiklenir + gelir beyz ccolektörden - çıkar Transistör bozukolmasın

mistek

NPN transistörde giriş akımını Base'den Emiter'e akıtabiliyorsanız transistör her durumda iletime geçer. Emiterden Kollektöre akım akıtıyorsanız transistörü Ters yönde çalıştırıyorsunuz demektir. BJT'nin çalışabildiği 4 bölge var. (Üniversite bilgilerimden aklımda kalanlar.)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Recep METE

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 30 Ocak 2014, 20:08:47
Hocam yanlış mı anladım npn transistörle anot displaay sürüyorsunuz.Npn transistör emitrine - verilir collektör - çıkar nasıl sürdünüz merak ettim ortak katot olmasın :) Evet bc337 npn Emiter - bağlanır Beyz bir direnç ile tetiklenir + gelir beyz ccolektörden - çıkar Transistör bozukolmasın

kusura bakmayın yanlışlık yapmışım.transistörün yönünü değiştirince 7 segmentin ledleri daha parlak yandı.Emiterden "+" verince 7  segment yanıyor ancak parlaklık yeterli değildi.Şimdi çok daha iyi oldu.insan yorgun olunca burnunun ucundaki hatayı bazen farketmiyor.Sinir oluyor insan.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Elektrik2012

Sorun çözüldüyse ne mutlu hocam Başarılar  8) Tebrik ederim.Aynen insan yorgun olunca lehim bile atamıyor.Çok basit bir hata bile gözden kaçıyor.

Recep METE

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 30 Ocak 2014, 23:24:27
Sorun çözüldüyse ne mutlu hocam Başarılar  8) Tebrik ederim.Aynen insan yorgun olunca lehim bile atamıyor.Çok basit bir hata bile gözden kaçıyor.

Teşekkür ederim hocam