Sıfırdan başlama

Başlatan cmkare, 20 Şubat 2014, 10:54:10

cmkare

Dostlar merhaba. Ben yazılımcıyım. Aklımda birkaç makine projesi var. bunları ben bu konuyla ilgili bir bilgim olmadığı için başkalarına yaptıracağım ama kendimde birşeyler yapmak istiyorum bu konuda.
Nerden başlamalıyım? küçük birşeyler den başlayacağım ama ne yapmam lazım?  Bana bu konuda yol gösterirmisiniz?

Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. En uygun burasını gördüm.

t2

Galiba önce makine mühendisine ihtiyacınız olacak. 

984sami

cmkare

Makine mühendisi tanıdığım var. Makine mühendisinden sonra??

t2

Makine mühendisinden sonra degil de beraber elektronik muhendisi gerekir.

kudretuzuner

Merhaba,
Amatör elektronikçi olarak,sormak istediğim, PC ile kontrol edeceğiniz kartlarda bulunan programlanabilir entegreleri(MCU)nasıl programlayacaksınız.Bu konu hakkında bilgi göremedim.
Amatör

z

Makinelerin (mekanizmaların) elektronik kontrolu için şu konularda tecrübe edinmeniz gerekiyor.

Öncelikle yeterli giriş çıkış birimine sahip programlanabilir bir karta ihtiyacınız olacak. Bu amaçla firmaların geliştirme kitlerini kullanabilirsiniz. Size doğrudan STM32F4 discovery kitini öneririm. Bu kit üzerinde yazılım geliştirmeye başlamalısınız.

Buton yada limit switch okumayı bilmelisiniz.

Optocoupler olarak bilinen galvanik izolasyon malzemesini kullanmayı bilmelisiniz.

Bir role, bir motor, bir solenoid vs elektrikli yük transistör, mosfet yada güç entegresi ile nasıl anahtarlanır bilmelisiniz.

Bir milin açısal konumunu ölçen shaft encoderdan gelen bilgiler nasıl değerlendirilir bunu bilmelisiniz.

PWM nedir, bir motorun devir sayısı nasıl değiştirilir bunu bilmelisiniz.

Analog sinyaller işlemcinin ADC girişlerine nasıl uygunlaştırılır bunu bilmelisiniz.

Seri iletişim tekniklerini (USART/SPI/I2C/USB vs) bilmelisiniz.

Sensor çeşitlerini öğrenip bunların işelmciye nasıl bağlanacağını bilmelisiniz.

İşlemcide interrupt kullanımını bilmelisiniz.

Bu konulara yavaştan yavaştan başlamanız gerekiyor.

Kendinize basit bir mekanik model temin edin yada yapın. Bu model mesela küçük bir asansör modeli olabilir. 2 yada 3 katlı bina modelinde kabini yukarı aşağı hareket ettirirsiz, kabin kapısı olarak otomatik açılıp kapanır düzenek yaparsınız.

Yada bir vinç modeli yapabilirsiniz.

Bu modeli kontrol etmek üzere çalışmalara başlayabilirsiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com