Bluetooth uygulamaları için hangi dil ?

Başlatan dert36, 25 Şubat 2014, 20:37:26

dert36

Merhaba arkadaşlar. Ben mikrodenetleyicilerle uğraşmaya yeni başlamış biriyim. Bu konuda hiç bir programlama dili bilmiyorum. Ama programlama mantığını biliyorum.

Pic ile bluetooth uygulaması yapmak istiyorum. Bluetooth üzerinden gönderdiğim text belgesi işlenip led ekranda yazdırılacak. Bunun için hangi dili öğrenmeliyim. Ccs c öğrenmek istiyordum ama sanırım o ücretli bir dil. Hi-tech c uygun mudur? ya da siz hangi dili tavsiye edersiniz? Bluetooth uygulamalarında sorun çıkarmayacak bir dil olursa iyi olur.

MrDarK

Bluetooth uygulamalarında sorun çıkaracak hiçbir dil yoktur. Aslında hiçbir dil kolay kolay sorun çıkartmaz. Burada olay senin yazılım kabiliyetinle ilgili.

CCS veya XC8 kullanabilirsin. Hi-tech microchip tarafından satın alınarak yapısı XC8 e entegre edildi. Haliyle hi-tech ile yazmana gerek yok XC8 kullanabilirsin. Ayrıca her dilin free sürümleri var yada kurumsal olmayan uygulamalar yapacaksan sitede de paylaşılan linkler bulabilirsin ilaçlarla ilgili =)

Bluetooth modül olarak RN42 - HC05 - HC06 öneririm. AT komut setiyle çalışır HC serisi ama RN42'nin kendine has kütüphanesi var.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Recep METE

Arkadaşım CCS C'den vazgeçme derim . Hem öğrenmesi çok kolay hem de C diline en yakın dil. Ayrıca Türkçe doküman da çok fazla. Açık kaynak kod yığınla diyebilirim. Bunlar çok önemli konular yoksa ilerlemen çok yavaş ve zaman alıcı olur.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

micelow

Tecrubeli olanlar daha fazla aydınlatacaktır ama şahsi fikrim eğer amacın öğrenmek ve gelişmekse 8051 ve C öğren. 8051, mikrodenetleyici temelini sağlam atman için yararlı olacaktır. Fakat direk bluetooth uygulamasına yönelik bir çalışma yapma düşüncesindesin gibi duruyor. Bunun için tabii ki tercihler senin.
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

mustafa_cmbz

valla bana kalırsa c öğren ben basic ile başladım protonda takılı kaldım.

C nin yazarken noklama işaretleri ilgili tefarruatı çok ama yapamayacağın şey yok.

Bunun dışında bluetoot için protonda dahi güzel şeyler yaparsın.Dedikleri gibi senin kabiliyetine bağlı.