Mosfet Gate sürüş hızlandırma

Başlatan mistek, 10 Mart 2014, 12:31:22

mistek

ir2106 ile mosfet sürüyorum.

Rissing ve falling sürelerini en kısa süreye indirmek için uğraşıyorum ama bi yerden sonra daha aşağı gelemedim.

Kullandığım mosfet irf1018e datasheette
Rgate = 10ohm
Vgs=10v
tr+tf+ton+toff = 149ns olarak verilmiş.

Ben
Rgate=2.7ohm
Vgs 12v kullanıyorum.

Yükselme sürem yaklaşık olarak 500ns
Düşme sürem yaklaşık 450ns

Hal böyle olunca kayıplar mevkalade yüksek oluyor.

ir2106 entegresi 200mA gate akımı verebiliyor.

Hesabıma göre
dV=12v ve dt=250ns olmasını istediğimde benim mosfetimin gate peak akımı;
Igatepeak = C*(dv/dt) = yaklaşık 130-140mA civarında sürücüm 200mA verebiliyor.

On-Off hesaplarken yanlış mı düşünüyorum? Yoksa 4 işlem hatam mı var ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Icarus

Datasheet'e bakmadım ama yazdıklarınızdan şunu diyebiliriz
Vgs = 10V ve Rgate = 10 Ohm ise gate'i süren kaynağın iç direnci 10 ohm'dan çok düşük demektedir (Yani ihmal edilebilecek kadar düşük) Yani 1A rahatlıkla akıtabiliyor.
Ama sizin ir2106 eğer max 200mA verebiliyorsa ve 10V ise iç direnci yaklaşık 50 ohm demektir. Eh size bir 2.7 ohm ekstra takıyorsunuz
O halde net Rgate = 52.7 ohm eder.

Özetle siz 52.7Ohm takıyorsunuz.

mistek

ir2106'da datasheet'inde sürücü dirençleriyle ilgili bişey göremedim ama eğer bu şekildeyse eklediğim gate direncinide kaldırayım.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

Bootstrap modunu kullanıp 4.5A verebilen güzel driver'lar varken neden bu seride zorlanılır ki.
Yarın öbür gün anahtarlama dalgalanmalarından dolayı yanlış gate tetiklemeleri alırsanız hiç şaşmayın.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

@FxDev hocam buda bootstrap sürücü. Senkron Buck converterda High side mosu sürüyorum 3 Amper civarında bile bayağı ısınıyor. Tr Tf süreleri bayağı dert oldu daha önceden kestiremedim bunu.

Sizin bahsettiğiniz sürücü hangileri ?

FxDev

Eğer uygulamanızda fiyat çok kritik değilse, yaptığınız cihazın sağlamlığını istiyorsanız bu aralarda LTC süper ürünler çıkarıyor.

LTC4447
LTC4444

Bu driverlar tam sizin ihtiyacınıza yönelik.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

Entegreler güzelmiş ama fiyatlarıda güzelmiş. Normalde 2-3 tane alıyorum fiyatın önemi yokta bunları yaksam 3 gün yas tutarım :)
ir2106 ilede bu işin olması gerekmez mi? Katalog bilgilerine göre hareket ediyorum pratikte hesaplar şaşıyor. Mühendisliğim arızalı sanırım.

Birkaç sorum var hocam size diğer buck converter yüksek akım sorunu başlığı altından soracağım. Sürücü ile mi alakalı emin olmak istiyorum.

FxDev

Şimdi şöyle bir durum var bizim Türk insanında;

Adam bilmem kaç MIPS işlemci kullanıyor, dünyanın yazılımını yazıyor, besleme en ufak gürültüye dayanımsız, PCB tasarımı deseniz felaket.
Mosfet sürücüsü dendi mi ne bileyim 100-200mA değerleri bana artık komik geliyor. Ben yeri geldiğinde bootstrap'e bile güvenmiyorum, izole DCDC dönüştürücü çakıp geçiyorum ve kafam rahat geziyorum.
Son olarak söyleyeyim bootstrap dönüştürücüler ASLA ama ASLA %90 üzeri duty tercih edilmez!

mistek

Haklısınız hocam ama eldeki imkan şuanda bu.

Alıntı yapılan: FxDev - 10 Mart 2014, 21:08:54
Mosfet sürücüsü dendi mi ne bileyim 100-200mA değerleri bana artık komik geliyor. Ben yeri geldiğinde bootstrap'e bile güvenmiyorum, izole DCDC dönüştürücü çakıp geçiyorum ve kafam rahat geziyorum.

Burasıda tam olarak tecrübeye dayalı siz bu konuda tecrübe edindiğiniz için 200mA yetmeyeceğini kestirebiliyorsunuz ancak ben sadece katalog bilgilerine bakıp birkaç basit hesap ile karar vermeye çalışıyorum. Muhtemelen tecrübe teoriğe üstün gelecek... Bilgi için teşekkürler.

Belli bir frekans aralığı için mi %90 yoksa genel bütün uygulamalar için mi?

FxDev

Alıntı yapılan: mistek - 10 Mart 2014, 21:32:50
Haklısınız hocam ama eldeki imkan şuanda bu.

Burasıda tam olarak tecrübeye dayalı siz bu konuda tecrübe edindiğiniz için 200mA yetmeyeceğini kestirebiliyorsunuz ancak ben sadece katalog bilgilerine bakıp birkaç basit hesap ile karar vermeye çalışıyorum. Muhtemelen tecrübe teoriğe üstün gelecek... Bilgi için teşekkürler.

Belli bir frekans aralığı için mi %90 yoksa genel bütün uygulamalar için mi?

Frekanstan bağımsız bir durum bu. Bootstrap kapasitesinin dolması için gerekli bir süre var. Bu hesaplarla ortaya çıkıyor genelde. Ama %90'dan fazla PWM kullanmamaya dikkat edin. Dolayısı ile Vin=Vout olamayacak hiç bir zaman.

Okan AKÇA

bu işin kralı denecek sürücü HIP4082 tam hatırlamıyorum son kodunu h side %100 pwm kullanılıyor

z

"HIP4082"de de "bootstrap" devresinin calisabilmesi  icin pwmin %100 olmamasi lazim.

Ancak floating besleme kullanirsan %100 pwm le surebilirsin.

%100 Pwm kullanilabilecegine nasil karar verdin?

http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/hip4/hip4082.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

%100 duty ile sürmek için HIP4081A var.
On-Chip Charge-Pump and Bootstrap Upper Bias Supplies

4082 sürekli pwm istiyor.

Okan AKÇA