SMPS akü şarj adaptörü arızası

Başlatan GreeN, 11 Mart 2014, 10:35:50

GreeN

Kuzenimin akülü engelli arabası var. Aküleri şarj eden adaptör arızalandı. Mosfet , diyot , transistör vs.. kontrol edebileceğim tüm parçaları kontrol ettim.
Akü dolduğunda yeşil led sinyal veriyor. aküye bağlı olmadığı halde dolu sinyali veriyor. Çıkış yok , 2 volt gibi bir değer ölçtüm çıkışta. SMPS olayına yabancıyım. Resimlere bakarak yardım edebilir misiniz ?

Terörü Lanetliyoruz.

Melih1802

SSMPS entegresinin kodunu yazabilirmisin. Görünen o ki Cihaz geri beslemeyi yanlış algılıyor gibi. Yan yana duran 2 optocoupleri ve sabırla tüm girençleri dikkatlice ölçün.

Hiç olmadı tamiri için yardımcı olurum.

GreeN

TBC150-L4 34/08  etiketli transformatörü süren 20N60 yarı iletken var. Bu mosfet 20N60S5 arızalı sanırım. Trafonun sekonderinde voltaj ölçemiyorum. Yoksa yüksek frekanslı olduğu içinmi ölçemiyorum ?

20N60S5
Terörü Lanetliyoruz.

Okan AKÇA

ugraştıgınıza degmez fastden alın bir tane %40 iskontolu fiyatlar. Siz zaten bunu yapıncaya kadar baya bir masraf yapacaksınız gibi.

HexfeT

Bağlı olmadığında açık devre geriliminden dolayı yeşil yakıyor olabilir. Bir çok sarj aleti akü bağlı değilken dolu ledi yakar. Boşta iken ve akülere bağlı iken çıkış gerilimini bir ölçün. Belki de aküler bozuk.

Eidit: Çıkış yok demişsiniz zaten.

Kontrol edilecek akla ilk parçalar primer taraftaki mosfet, pwm sürücü ve sekonderdeki diyot. Kart üzerinde bir de röle var sanırım, o da baş şüphelilerden biri olmalı. Ayrıca aküler de kontrol edilmeli, sorunsuz bir akü bağlandığını algılamadan  smps'yi devreye alıp çıkış vermiyordur belki alet.

GreeN

cihaz üzerinde 24 volt 6a. yazıyor. Çıkış soketi aşağıdaki linkteki gibi. Bu tip bir cihaz bulabilir miyiz ?

http://www.meanwell.com/search/pa-120/PA,PB-120-spec.pdf
Terörü Lanetliyoruz.

ylmz

Aküye bağlamadan çıkış vermıyor olabılır genellıkle böyle calışır akü şarjlar aküye bağlayıp kontrol etmeni öneririm
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups