Toroid Nüve Isınıyor

Başlatan mistek, 11 Mart 2014, 21:25:14

mistek

Birkaç yerden özellikle ferromanyetik toroid nüve olarak satın aldığım nüveler buck converter devresinde 1amper yük altındayken ısınıyor. (Tel ısınmıyor)

F=50KHz
Yeşil renkli nüve 100uH değerinde sardım nüvenin tamamı dolmadı epey bir boşluk var. 1 amper yük altında çok ısınıyor hatta low esr giriş kondansatörleri bile neredeyse el yakacak kadar ısınıyor.

PC güç kaynağından söktüğüm yeşil-sarı 39uH nüveyi kullandım o daha çok ısındı. Giriş kondansatörleri biraz ısındı.

Gri renkli başka bir nüveye 100uH olacak şekilde yine boşluklu sardım. Buda ısınıyor ama diğerlerine göre biraz daha az ısınıyor. Giriş kondansatörleri biraz ısınıyor yine.

Girişte ve çıkışta ripple oluşuyor.

Elimde hiç katalog bilgisi yok tamamen karpuz gibi seçilmiş nüvelerdir.
Çalışma frekansına göre uygun değiller gibi duruyor.

Giriş ve çıkış kondansatörlerinin değerini arttırmak ısınmayı azaltırmı?

Sarımla ilgili düzeltmeler ne gibi fayda sağlar?
4 x 0.85 emaye teli tam eğip bükemediğim için nüveye yapışmıyor. 

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr_YAMYAM

Çıkışa omik bir yük bağlayınız. Aynı akımı çekerek ripple değerlerini ölçünüz.

mistek

Çıkışa 2 metre şerit led bağlıyorum.

Mosfet kesime geçtiğinde 20v seviyesinde peak to peak yapıyor.

Osiloskop görüntüsü gelecek.

mesaj birleştirme:: 11 Mart 2014, 22:53:31

Kırmızı: High side mosfet D-S arası ölçüm.
Mor: Giriş
Yeşil: Çıkış

Şema: http://postimg.cc/image/8gceg3cyb/

(High side mosfetin RC snubberını lehimlememişim şimdi fark ettim.)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

triyak

yeşil nüveler olmuyor diye biliyorum.

timpati

piyasadaki her nüvenin yapım malzemesi ve dolayısıyla çalışma frekansı bir değil. mümkünse datasheet'ine (orijinal veri sayfası- katalog) bakın. ayrıca sarımların düzgün olmasında yarar var. nüvenin toroid değil de iki parçadan (El, silindirik kapaklı vb) oluştuğunu söyleyeseydiniz gap denilen aralığa dikkat çekecektim, o da çok önemli. hesaba uygun olmalı (idi).
why mr. anderson, why ?

mistek

Nüvelerin hepsi için malesef datasheet yok.

Yeşil ve gri nüvelerden sonra katalog bilgileri olan şu nüveyi kullandım.

http://www.dorukanstore.com/class/INNOVAEditor/assets/TX42.pdf
3E27 malzeme kodu. Beyaz(krem) renk.

Hatrı sayılır bir ısınma azalması oldu. Al değeri yüksek olduğu için tur sayısı 5-6 civarında yeterli geldi ama nüve büyük olduğu için tamamı bomboş duruyor gibi.
SMPS'te adamlar hiç boşluk bırakmadan sarmışlar bazen 2 kat bile sarmışlar. Ben istediğim değeri daha çabuk buluyorum fazla sarmamın ne gibi faydası olur ki? 

Icarus

Alıntı yapılan: mistek - 12 Mart 2014, 09:24:52
Ben istediğim değeri daha çabuk buluyorum fazla sarmamın ne gibi faydası olur ki?
Para, para, para :) Nüve'ler bedava değil.

mistek

wolf88

Hocam buck converterda enerji depolanır nüvede. Ferrit nüve kullanacaksan boşluk bırakman lazım hesaplara göre. Yoksa nüven doyuma ulaşacağı için ısınması normal. Sen nüveyi doyumda çalıştırdığın için çekirdek kayıpları tavan yapmış durumda o yüzden kablo değil nüve ısınıyor.

mistek

Alıntı yapılan: wolf88 - 12 Mart 2014, 18:25:37
Hocam buck converterda enerji depolanır nüvede. Ferrit nüve kullanacaksan boşluk bırakman lazım hesaplara göre. Yoksa nüven doyuma ulaşacağı için ısınması normal. Sen nüveyi doyumda çalıştırdığın için çekirdek kayıpları tavan yapmış durumda o yüzden kablo değil nüve ısınıyor.

Evet nüvede enerji depolanır ancak nüve doyuma gitse farklı tepkiler almam lazım diye düşünüyorum en azından anahtarlama yaparken bi yerden kısa devre sinyali beklerim. Durum daha çok nüvenin malzemesiyle ilgili gibi geliyor ama deniyorum. Şu son linkini verdiğim nüve ısınmıyor.

Bobin akımını nasıl ölçerim/gözlerim? Bobin uçlarına RC bağladım ama sonuç alamadım.

wolf88

Alıntı yapılan: mistek - 12 Mart 2014, 19:36:06
Evet nüvede enerji depolanır ancak nüve doyuma gitse farklı tepkiler almam lazım diye düşünüyorum en azından anahtarlama yaparken bi yerden kısa devre sinyali beklerim. Durum daha çok nüvenin malzemesiyle ilgili gibi geliyor ama deniyorum. Şu son linkini verdiğim nüve ısınmıyor.

Bobin akımını nasıl ölçerim/gözlerim? Bobin uçlarına RC bağladım ama sonuç alamadım.

Tel ısınmayıp nüve ısınıyor dediğiniz için yani benim görüşüm çekirdek kayıplarının çok fazla olması. Giriş çıkış voltajınız nedir ? Çıkış akımınız nedir ? Ripple akımınız falan bunların verirseniz bende hesaplayıp karşılaştırabiliriz sonucu.

Bobin akımını kısaca bobine seri bi direnç atarak gözlemleyebilirsiniz. Bobin uçlarına neden RC snubber eklediniz onu anlamadım. Snubber ı mosfet e paralel bağlayacaksınız fakat başka bişi mi yapmayı denemiştiniz ?

HexfeT

Bu konuda net bilgim yok fakat buck, boost converter'larda nüve toroid ise genellikle sarı renk oluyor. Yeşil toroid nüveleri ise EMI filtrelerinde görüyorum. Nüvenin rengi bileşimi hakkında kabaca bir bilgi veriyor olmalı.

mistek

Alıntı yapılan: wolf88 - 12 Mart 2014, 19:48:28
Tel ısınmayıp nüve ısınıyor dediğiniz için yani benim görüşüm çekirdek kayıplarının çok fazla olması. Giriş çıkış voltajınız nedir ? Çıkış akımınız nedir ? Ripple akımınız falan bunların verirseniz bende hesaplayıp karşılaştırabiliriz sonucu.

Bobin akımını kısaca bobine seri bi direnç atarak gözlemleyebilirsiniz. Bobin uçlarına neden RC snubber eklediniz onu anlamadım. Snubber ı mosfet e paralel bağlayacaksınız fakat başka bişi mi yapmayı denemiştiniz ?

Vin=30v
Vout=15v
Iout yaklaşık 1amper
L=100uH
Akımı ölçebilsem ripple akımınıda göreceğim.

Akım okuma tekniği için RC bağladım.
Linkte Matched Filter başlığı altındaki kısım.
http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1273006

Alıntı yapılan: HexfeT - 12 Mart 2014, 20:05:18
Bu konuda net bilgim yok fakat buck, boost converter'larda nüve toroid ise genellikle sarı renk oluyor. Yeşil toroid nüveleri ise EMI filtrelerinde görüyorum. Nüvenin rengi bileşimi hakkında kabaca bir bilgi veriyor olmalı.

Bende tam tersi olarak okudum. EMI filtre için Sarı- Sarı beyaz
Yeşil sanırım Iron core diye geçiyor.

Griler genelde ferrite core oluyor ama çok ısındı.

z

Bobine seri 0.1 ohm direnç bağla. Scopun 220v fişinden toprak hattını sök. Sonrada scopun prob ve Gnd sini bu dirence paralel bağla.

Akımı kolayca ölçersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Sağolun hocam bobini sökmeden yandan RC ilave ederek ölçeyim dedim ama olmadı en kolay dediğiniz gibi olacak sanırım.

Hesabını kitabını yanlış yaptığım bişeyler var gibi nüve ısısı azalınca high side mosfet ısınmaya başladı biyerlerde gizlenen spikelar var şemayı güncelleyip buck converter başlığı altında topluyorum şimdi sorunu.