2 Mosfet sorusu.

Başlatan Melih1802, 25 Mayıs 2014, 11:29:21

Melih1802

1- Mosfet Verikağıdında ( datasheet ) Mosfet gate sürülürken 10 volt görüyorum.
    Benim bildiğim Gate gerilimi Max 18 volt' a kadar çıkabiliyor. Burada bir standartlaşmış bir gerilim varmıdır hex fet   

2- Mosfet gate akımı data sheetinde hangi kısaltmayla geçer.

OG

Hocam
"ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS"
malum en son sınır.

Genelinde Vgs sınırı 20V oluyor. Ben son sınır olarak zenerle 15V limitinde kullanıyorum.

Gate akımıda, sızıntı akımı "Gate-Source Leakage" 100nA gibi. Bu durum DC sürümde gecici rejim bittikten sonraki hal.

Ancak G-S arasında gorunen kapasite sebebiyle Gate her verilen pulse de C karakteristiği sebebiyle kısa bir süre kısadevre etkisi yapar. Sonra kapasite şarj eğrisi akım karakteristiği ile akım azalarak, sızıntı değerinde (100nA gibi) sükunet halini alır.

mesaj birleştirme:: 25 Mayıs 2014, 12:02:38

http://www.vishay.com/docs/91291/91291.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Bir tasarım için mosfet seçmem gerekiyordu seçim yaparken kafama takıldı. Teşekkürler.

Röle yerine kullanabileceğimiz kadar iyi bir entegre biliyormusunuz.
Demek istediğim Röle yerine onun kadar izolasyonu iyi etkileşime girmeyecek diğer çıkışlarda sızıntı olmayacak.
Örn: 8255, 4016, 4066 v.b gibi bir çok kanallı seçici entegre arıyorum. Bir tasarım için temsili bir röle yarattım gerçekte varmıdır bilmiyorum. Niyetim bu sanal röle yerine bir entegre kullanmak fakat hiç kaçırmaması lazım.

Kabil ATICI

Elektronik elemanlarda sızıntı akım olur.

Şeklinde entegre röleler var. (Reed röle)
Ama bunlarda akım olayına gelmez.
ambar7

Melih1802

Bende birisinin " Sızıntı akım olur " demesinden korkuyordum  :-[.

Yaptığım tasarımda akım neredeyse 5mA bile olmayacak. Daha doğrusu bir leksan panel çıkışını 2 işlemci arasında ( trenin makas değiştirmesi gibi ) seçmem gerekiyor olarak tarif edebilirim.

Reed röle biraz pahallıya gelebilir. Sanırım telekom röle ile devam edeceğim.

Kabil ATICI

5mA sızıntı akımı için çok büyük. Genellikle sızın akımları µA hatta nA mertebesindedir. mA mertebesi normal hat akımıdır.
ambar7

Melih1802

Entegre olarak değilde 20 röle yerine kullanabileceğim röle buldum. Bunu kullanamam çok pahallı ve yüksek yapısı var. Yassı ve ucuz olsaydı iyi olacaktı.
http://www.tbarrelay.com/hermetically-sealed-relays.html

ipek

telecom izalasyon standartında Clare Vishay gibi üreticilerin,OPTO Mos Relay komponentleri mevcut bunların rds on direnci işini görüyorsa kullanabilirsin.

Melih1802

Optomos relay tiplerini 2 kontak pini olduğu ve kılıf içersinde tek bir anahtarı olduğu için pek düşünemiyorum.

ipek

single pole double throw modelleri mecut.HC4067 işini görüyor ise crosstalk için +- 15 volt ver kaçak maçak kalmaz.aradığın komponentin adı Fet Bus switch her modeli var rds 1 ohm'olan mevcut yalnız piyasada yok.
Texas Instruments CBT Portfolio arattırabilirsin.