4x4 tuş takımı örnek kodları varmıdır.

Başlatan Melih1802, 01 Haziran 2014, 14:12:24

Melih1802

Alıntı yapılan: vitruvius - 01 Haziran 2014, 18:45:04
Görürüz sorun değil. Direkt çözüp cevabı vermektense, yol göstermek daha çok hoşuma gidiyor =) Halbuki a ile x'i tanımlamayı unutmayın demiştim iki önceki mesajımda =(

Haklısın aslında bende yanıma stajyer gelen arkadaşlara " Yaptığınız değil yapamadığınız işler size çok daha fazla şey öğretir" diyorum.

Direkt cevabı vermektense biraz uğraştırmak kafa yordutmak kişiye daha çok şey katıyor.

Ne varki forumda fazlaca ;

Yine olmadı,
Yapamadım,
Çalışmadı,
Hay Allah.

Gibi sık sık satırları doldurmak istemedim yoksa tercihim bedavacılık değildi.

a ile x'i tanımlama  İşte bu gün bilmediğim bu yarın öğrenmiş olacağım.

Kabil ATICI

int a=0;
int x=0;

Bende soranlara cevap vererek.
ambar7

vitruvius

Bedavıcılık olduğunu düşünmedim zaten. Dediğiniz gibi: " Yaptığınız değil yapamadığınız işler size çok daha fazla şey öğretir" lafına katılıyorum sadece.

Orada x ile a birer değişken. Bu değişkenleri kullanmadan önce bunları tanımlayıp derleyiciye bak x bu, a da bu, ona göre demek lazım. Aksi takdirde derleyici x ne? a ne? diye sorar.

Tanımlamaya gelince ihtiyacınız değere göre veri tipi seçmelisiniz. Eğer kullanacağınız değişkenin değeri:

0 ve 255 arasında ise: unsigned char x=0;
-128 ve +127 arasında ise: char x=0;
0 ile 65535 arasında ise: unsigned int x=0;
-32768 ve +32767 arasında ise: int x=0;
0 ve 4294967295 arasında ise: unsigned long x=0;
-2147483648 ve +2147483647 ise: long x=0;

şeklinde tanımlayabilirsiniz. Tekrar ediyorum, tanımlamayı önce yapmanız lazım ki derleyici kodun işlediği satıra geldiğinde o değişkenin ne olduğunu bilsin.

Örnek:
int x=0;
int a=355;

#int_EXT
void  EXT_kesme() 
{
a=x;
}

void main()
{

Düzeltme: Veri tipi değer aralıklarında gözümden kaçan yerler olmuş.

Melih1802

Alıntı yapılan: xoom - 01 Haziran 2014, 20:35:41
Tuş Takımı Uygulaması

Terminatör Filminin bir Sahnesinde şu söz geçti
vurulan bilim adamı elindeki mekanik eli göstererek " Çalışmadı fakat bize çok şey öğretti " .

Program kadar yanındaki açıklamalar benim için çok faydalı olacak. Hatta programdan bakarak ISIS şemasını çıkarmaya çalışacağım.

Desteğini sabırla ve anlayışla esirgemeyen ( ve bu mizaçta olan ) herkese Teşekkür Ederim.

xoom

Alıntı YapProgram kadar yanındaki açıklamalar benim için çok faydalı olacak. Hatta programdan bakarak ISIS şemasını çıkarmaya çalışacağım.
Hangi ISIS şemasını cıkaracaksınız? verdiğim linkteki klasörde ISIS şeması vardı. 

Melih1802

xoom

Bende Tekrar baktım verdiğim linkte kodlara ait ISIS dosyasıda mevcut.

Melih1802

İlginç. Bende program derlenmedi ve ISIS göremedim. ISIS dosyası eski versiyon olduğu için olabilirmi.

Bende 8.0 var.

ipek

merak ettim indirdim ,bende 7.10 var gayet güzel çalışıyor. arkadaş sabırla iki çıkış ucu daha yazsa imiş,74C92xx olacakmış. C ile uğraştığım yıllarda içinde türkçe harfler barındıran dosya isimlerinden derleyici gıcık kapıyordu.

Melih1802

Bendeki versiyon sanırım 8.0 olduğu için görmedi.
Açtım farklı bir yol izlemek gerekiyormuş.

Kabil ATICI

Programını aç, (Proteus)
şematik bölüme geç, (isis simgesine tıklayarak)
File menüsünden Open Project alt menüsünü seç, (var olan dosyayı kaydetmek istediğini sorarsa hayır diyelbilirsin)
açılan diyalog penceresinden
Dosya Türü seçeneğini "All Files" olarak değiştir,
dosyayı açmak istediğin yere gel  dosyanı seç ve aç butonuna tıkla.
Dosyan şematik bölümde açılmış olur...
ambar7

Melih1802

Evet üstad bunu yapmıştım sonradan fark ettim.

selimkoc

Blogumda farklı türden keypad uygulamaları var.

abstruse

velhasıl ne oldu şimdi yalan mı oldu çalıştı mı?