22 Batarya Hücresi Voltaj Ölçümü

Başlatan matador, 29 Haziran 2014, 15:18:42

mcn

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

F493

Selam,

Canbus gürültülü ortamlarda çalışma konusunda gayet başarılı. Birde yazılımsal olabilecek hatalarıda en aza indiriyor. Hat yön değiştirme diye bir kavram yok, herkes konuşabiliyor. Kendi içinde CRC özelliği var bu sayede güvenlik olarakta sıkıntı çıkmıyor. Çok kolay değil ama çok iyi bir protokol.

Ben daha önce PIC ile SPI üzerinden MCP2515 ile haberleşerek can ile çalıştım. Fakat işin içine SPI falan da girince olay bayagı karışmıştı. Çipi konfigure etmek gerekiyor vb..

Burada 18 serisi Can bus özelliği olan bir çip var. Linkin içinde örnek kodlarda var. Bir göz gezdir istersen. Proteus vb. ortamlarda örnekler deneme şansın olabilir belki.

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?product=PIC18F2480

Esen kalın.

matador

Alıntı yapılan: F493 - 01 Temmuz 2014, 15:27:56
Selam,

Canbus gürültülü ortamlarda çalışma konusunda gayet başarılı. Birde yazılımsal olabilecek hatalarıda en aza indiriyor. Hat yön değiştirme diye bir kavram yok, herkes konuşabiliyor. Kendi içinde CRC özelliği var bu sayede güvenlik olarakta sıkıntı çıkmıyor. Çok kolay değil ama çok iyi bir protokol.

Ben daha önce PIC ile SPI üzerinden MCP2515 ile haberleşerek can ile çalıştım. Fakat işin içine SPI falan da girince olay bayagı karışmıştı. Çipi konfigure etmek gerekiyor vb..

Burada 18 serisi Can bus özelliği olan bir çip var. Linkin içinde örnek kodlarda var. Bir göz gezdir istersen. Proteus vb. ortamlarda örnekler deneme şansın olabilir belki.

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?product=PIC18F2480

Esen kalın.

Teşekkürler.

matador

Alıntı yapılan: ambar7 - 29 Haziran 2014, 20:57:22
Boşta, sinyal göndermiyorken, tx pini lojik 1'dir. Şimdi diyotları

VCC
                                   |
                                  | | pull-up direnci..
                                  | |
                                   |
işlemci1 tx------|<|-------+------- ortak işlemci RX
                                   |
işlemci2 tx------|<|-------+
                                   |
işlemci2 tx------|<|-------+
bu şekilde sadece aktif olan işlemci ortak işlemciyi etkilemiş olur.

Dediğiniz gibi denedim 17 işlemci ile sorunsuz haberleşme sağlandı. Tekrardan teşekkürler.