Farklı iki devrenin beslemelerini izole etme yöntemleri nelerdir?

Başlatan musti463, 26 Ağustos 2014, 16:12:37

musti463

Farklı iki devrenin beslemelerini izole etme yöntemleri nelerdir? Maliyetleri ve performansları açısından kıyaslayabilirmisiniz?
Mustafa Emir SADE

t2

izoleden bahsedildiğine göre, galiba  önce besleme ortakmış, sonra ayrılması isteniyor. Bu ortak olan besleme nasıl bir şeydir?  Devrelerin beslemesi  nasıl bir şey? Ortak besleme şehir şebekesi, ayrı devreler 6v 100mA  besleme gerektiyor ise  çift sekonderli besleme trafosu kullanılarak besleme katı yapılır.1 adet yapılacaksa, maliyet düşük, performans süperdir.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

musti463

Hocam şöyle sorsam daha iyi olur aslında. MCU devresi ile ADC devresi ve RS485 devresi, beslemelerinin birbirinden izole olması için nasıl bir yöntem izlemeliyiz.
Mustafa Emir SADE

t2

rs485 çıkışında trafolu  eleman  kullanılırsa, ayrıca izoleli beslemek gerekmez.
mcu ve adc beslemesinde izole geremiyor olabilir. devrenin yapısına bağlıdır. adc devresi mcu devresi  nasıl bağlanmış? belki izole gerekmiyor

skara1214

direk izole rs485 çipleri var dışarıdan bir bobin bağlıyorsun entegreye ama biraz pahal. Mcu ve adc nin kendi içinde,devre tasarımı ile çözbilirsin çok çok sıkıntı ise adc nin beslemesi ve gorundunu bir pcb tipi hat filltresi ile mcunun ground ve voltageina bağlarsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OG

Alıntı yapılan: musti463 - 26 Ağustos 2014, 16:33:29
Hocam şöyle sorsam daha iyi olur aslında. MCU devresi ile ADC devresi ve RS485 devresi, beslemelerinin birbirinden izole olması için nasıl bir yöntem izlemeliyiz.
Hangisi hangisinden izoleli olacak.
Herhalde MCU+ADC beraber sonra izole sonra 485 gibi . Mi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafaelektro

Soruyu şöyle algılıyorum, içinde mcu adc rs485 yapılar olan devre  tasarlamak istiyorum ve sadece gürültüden korkmak gerektiğini biliyorum. Ne yapmalıyım?

Doğru olanı ogrenmeye çalış ve gürültü nedir ve senin devrede kim kimi etkileyebilir ortaya koymaya çalış, ve gürültü açısından testler yap (oluşabilecek gürültülerin benzerlerini devreye uygula) ve mantığını böylece öğren. Yoksa anlatılacak besleme yalıtma önerileri yaptığın halde bozulmalar devam ediyor olabilir. C39e oku mesela ve murata firmasının diğer dokümanlarıni.